+48 12 210 08 78 (pon-pt 9-20, sob 9-13) info@sovaaccounting.pl

Często można znaleźć w Internecie firmy oferujące oszczędność na ZUS, albo optymalizację składek ZUS dla prowadzących działalność gospodarczą w Polsce.

Tego typu usługa polega zazwyczaj na częściowym zatrudnieniu w UK, na Słowacji, albo w innym państwie UE, co według “profesjonalistów” ma ściągnąć z Ciebie obowiązek opłacania ZUS w Polsce.

Tłumaczone jest to w taki sposób, że przy określaniu miejsca, w którym powinno się płacić składki na ubezpieczenie pierwszeństwo przed działalnością gospodarczą ma praca na etacie.

No i tak faktycznie jest, prawo unijne mówi o tym, że ubezpieczenie należy opłacać tylko w jednym państwie i ubezpieczenie z tytułu pracy na etacie jest w kolejności przed ubezpieczeniem z tytułu prowadzenia działalności.

Problem jednak w tym, że aby Twoja praca na etacie miała znaczenie i mogła zostać wykorzystana przy określeniu Twojej rezydencji podatkowej, musisz tę pracę wykonywać. Podpisana umowa o pracę w celu oszczędności na ZUS nie przesądza o tym, gdzie powinieneś opłacać ubezpieczenie.

Twój przypadek będzie weryfikowany przez instytucję odpowiedzialną za ubezpieczenia w kraju, w którym „jesteś zatrudniony”. Aby zdecydować czy obowiązki określone w umowie o pracę zostały faktycznie wykonane, osoby odpowiedzialne za kontrolę będą potrzebować na to naprawdę mocnych dowodów.

W większości przypadków, kiedy mowa o tego typu optymalizacjach, proces weryfikacyjny kończy się dla pracownika negatywnie i pozostaje mu zapłacić zaległe składki wraz z odsetkami. O zwrocie kosztów za usługi optymalizacji ZUS raczej nie ma mowy.

Skorzystałeś już z tego typu usługi i nie wiesz jak z tego wybrnąć? Może zastanawiasz się, czy są inne, legalne sposoby na uniknięcie konieczności opłacania ZUS? Zależy to w dużej mierze od charakteru prowadzonej przez Ciebie działalności.

Skontaktuj się z nami lub umów na bezpłatną konsultację żeby dowiedzieć się jakie masz możliwości.

Uważaj na oferty typu “Optymalizacja ZUS”!
4.7 (93.33%) 9 votes