Handel kryptowalutami – jak zacząć zarabiać na BitCoin?

Na czym polega handel kryptowalutami? Jak zacząć zarabiać na BitCoin, Ethereum, Ripple i innych kryptowalutach? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty to “waluty” wirtualne, których najistotniejszą cechą jest ich decentralizacja – “waluty” te nie są emitowane przez żadną konkretną organizację (jak NBP w Polsce, Bank of England w Wielkiej Brytanii czy the Fed w Stanach Zjednoczonych). Trudno więc nazwać je walutami sensu stricte, na równi z walutami emitowanymi przez banki centralne.

Najpopularniejsze kryptowaluty, takie jak BitCoin lub Ethereum opierają się na sieci peer-to-peer, w której wszelkie procesy takie jak emisja, przetwarzanie transakcji lub ich weryfikacja są zarządzane kolektywnie przez ww. sieć. Transakcje dokonywane za pomocą kryptowalut są dokumentowane w publicznej bazie danych zwanej “blockchain”. Emisja jednostki walutowej następuje, gdy rozwiązany zostanie skomplikowany algorytm kryptograficzny, w wyniku którego do łańcucha dodane zostanie kolejne ogniwo. Osoby specjalizujące się w tej czynności to tzw. górnicy (miners). Opisany wyżej proces określa się w Polsce mianem “kopania” kryptowalut.

Jak można zarabiać na kryptowalutach?

Przede wszystkim na dwa sposoby: poprzez kopanie kryptowalut oraz handel kryptowalutami.

Kopanie kryptowalut

Jednym ze sposobów na zarobek przy pomocy kryptowalut jest ww. mining, czyli ich generowanie. Rozwiązanie algorytmu pozwalającego na emisję nowej jednostki wymaga ogromnej mocy obliczeniowej (tym większej, im większa jest liczba jednostek dostępnych w obiegu) i do tego celu tworzone są często specjalne farmy.

Osoby zajmujące się kopaniem kryptowalut mogą zarobić na ich sprzedaży lub poprzez udostępnienie mocy obliczeniowej i obsługi swoich maszyn klientom, którzy sami decydują się wprowadzić jednostki do obiegu lub zatrzymać przy sobie. Tę drugą czynność przyrównać można do popularnych usług hostingowych, gdzie właściciel serwera udostępnia jego przestrzeń, ale i wsparcie techniczne.

Handel kryptowalutami

Inwestycje krótkoterminowe (handel dzienny)

Handel dzienny polega na kupowaniu i odsprzedawaniu kryptowalut w tym samym dniu, wykorzystując krótkoterminowe wahania kursów wirtualnych walut. Przebiega on najczęściej za pośrednictwem giełd lub kantorów internetowych, w których wymieniane są one na waluty tradycyjne. Dochód wyliczany jest tutaj standardowo jako różnica pomiędzy ceną zakupu i sprzedaży. 

Inwestycje długoterminowe

Niektórzy decydują się zatrzymać zakupione kryptowaluty długoterminowo, licząc na to, że ich wartość wzrośnie w dłuższej perspektywie czasu. Istnieje możliwość wybrania różnych rodzajów inwestycji, jednak każda niesie ze sobą inny stopień ryzyka oraz zysku. Przykładowo można zainwestować swoje pieniądze w znaną kryptowalutę, o ugruntowanej pozycji, np. Bitcoin albo zaryzykować w inwestycję, która może być niepewnym posunięciem, ale niosącym potencjalnie duży zysk. 

Przy długoterminowym przechowywaniu kryptowalut większość inwestorów, dla bezpieczeństwa, decyduje się przenieść swoje tokeny na specjalne portfele.

Jak do kryptowalut podchodzą brytyjskie urzędy?

Krótko mówiąc – rozsądnie. W 2014 roku wydano pierwszy dokument, który miał na celu przybliżyć podejście HMRC do obrotu BitCoinem i innymi kryptowalutami: Revenue and Customs Brief 9/2014: Bitcoin and Other Cryptocurrencies.

Poniżej przedstawiamy streszczenie artykułu w formie krótkiej serii pytań i odpowiedzi:

Jak rozliczać VAT przy kopaniu kryptowalut?

Nie należy rozliczać go w ogóle i choć decyzja HMRC jest tymczasowa, kopanie kryptowalut w chwili obecnej nie podlega pod VAT, ponieważ “[mining] does not constitute an economic activity” – kopanie kryptowalut nie stanowi działalności gospodarczej.

Jak rozliczać VAT z transakcji kryptowalutami?

Podobnie jak w przypadku kopania kryptowalut, z transakcji za ich pomocą nie należy rozliczać podatku VAT.

“Income received by miners for other activities, such as verifying specific transactions, is exempt from VAT in a similar way to bank charges.”

Jak rozliczać VAT przy konwersji kryptowalut na inne waluty?

Ponownie, przy konwersji kryptowalut na inne waluty, nie należy doliczać podatku VAT.

“No VAT is due when bitcoin is exchanged for other currencies.”

Jeśli klient płaci za usługi podlegające pod VAT używając kryptowaluty, to jaki VAT wystawić mu na fakturze?

Taki, jaki wynika z kursu kryptowaluty względem GBP w momencie transakcji.

“When bitcoin is received in return for the provision of goods or services, the value of bitcoin in sterling at the point the transaction takes place is liable to VAT in the normal way.”

Jak traktowane są kryptowaluty w kontekście podatku dochodowego (Corporation Tax i Income Tax)?

Kryptowaluty traktowane są identycznie jak waluta obca.

“In the same way as a transaction in sterling is treated, the character of a transaction in bitcoin is considered to determine its taxability. Bitcoin is treated like a foreign currency.”

Jak przedstawia się sytuacja z zyskami lub stratami na wymianie walut przy kryptowalutach?

Identycznie jak z transkacjami na walutach obcych.

“For corporation tax, companies’ exchange gains will be taxable and losses deductible, following the general rules on currencies and loan relationships.”

Jak traktowane są zyski ze wzrostu wartości kryptowaluty?

W tej sferze, HMRC nie wyraża się do końca jasno, ponieważ wygląda na to, że zyski ze wzrostu wartości kryptowaluty mogą być interpretowane na trzy sposoby, zależnie do tego co było Twoim celem w momencie ich zakupu.

Dla osoby fizycznej, zyski z kryptowalut stanowią zyski kapitałowe, tak jak dywidendy, zyski ze sprzedaży nieruchomości czy udziałów w firmie.

Dla firmy, zyski ze wzrostu wartości kryptowaluty podlegają pod podatek corporation tax, w momencie wymiany kryptowaluty na FIAT.

Jest jeszcze trzecia możliwość, w której zyski z kryptowalut mogą zostać potraktowane jako wynik transakcji spekulacyjnej. Innymi słowy – hazardowej, I w tej sytuacji nie podlegają one opodatkowaniu, ale I ewentualne straty nie mogłyby zostać zakwalifikowane jako straty w firmie.

“Gains or losses on bitcoin or other cryptocurrencies are chargeable or allowable for capital gains tax, if they accrue to an individual and are not covered by trading profit rules. For companies, such gains are chargeable to corporation tax if they accrue to the company and are not covered by loan relationship or trading rules. If a transaction is considered speculative, it may not be liable to tax at all.

This is all rather pleasantly straightforward, although obtaining suitable valuations of bitcoins in relation to transactions may be a chore. There are no complicated new rules to learn and HMRC has basically accepted it at face value as a currency.”

Jak księgować kryptowaluty?

Kryptowaluty powinny być traktowane jako wartość niematerialna lub po prostu inwentarz.

“(…)In which case, holdings of Bitcoin should probably be treated as either inventory or intangible assets depending on the business model of the entity that holds them.”

Jaką wartość przypisywać kryptowalutom otrzymanym w zamian za świadczone usługi lub towary?

Taką, jaką miały w momencie transakcji względem GBP.

“If this were the case, the Bitcoin would need to be initially measured at either the purchase price or at the fair value of goods or services provided at the time of the transaction. In most cases they’d then be subsequently measured at cost less any impairment.”

Jaką wartość przypisywać kryptowalutom, jeśli są własnością firmy zajmującej się handlem kryptowalutami?

W tej sytuacji kryptowalutę należy zaksięgować z wartością rynkową z momentu zakupu.

“However, if the entity was a Bitcoin trader it would make more sense to subsequently measure its Bitcoin at fair value through profit or loss.”

Czy można udzielać spółce lub dyrektorowi pożyczki w kryptowalucie?

Najprawdopodobniej tak, choć HMRC nie wypowiada się bezpośrednio na ten temat. Należałoby w tej sytuacji określić wartość pożyczki na podstawie wartości kryptowaluty w dniu udzielenia pożyczki.

Chcesz zacząć zarabiać na kryptowalutach, masz jakiekolwiek pytania co do formalności związanych z rejestracją firmy w Anglii? Napisz do nas, umów się na bezpłatną konsultację lub kliknij po prostu w zieloną słuchawkę w prawy dolnym rogu i to my zadzwonimy do Ciebie – chętnie pomożemy!

Co o kryptowalutach mówi polskie prawo?

Polskie prawo traktuje dochody ze sprzedaży kryptowalut jako zyski kapitałowe i tym samym nakazuje opodatkowanie ich podatkiem dochodowym w wysokości 19%. Dodatkowo, obrót kryptowalutami z zamiarem pozyskania dochodu jest traktowany jako biznes i zobowiązuje do rejestracji działalności gospodarczej.

Oznacza to, że chcąc legalnie zarabiać na handlu BitCoinami w Polsce musisz zarejestrować firmę, płacić ZUS i odprowadzać podatek dochodowy.

Jeszcze do niedawna, polscy handlarze kryptowalutami ryzykowali podwójne opodatkowanie podatkiem VAT, jako że polskie urzędy skarbowe odmawiały nadania kryptowalutom statusu instrumentu finansowego lub waluty. Na szczęście zmieniła to interpretacja Izby Skarbowej z 15 lutego 2016 roku, uznająca Bitcoiny i inne kryptowaluty za prawne środki płatnicze, zwalniając dokonywane nimi transakcje z podwójnego opodatkowania VAT.

Jeśli chcesz zarabiać na sprzedaży BitCoin i zakładasz działalność – zarejestruj firmę w Anglii

W Wielkiej Brytanii obrót kryptowalutami nie podlega podwójnemu opodatkowaniu VAT. Podobnie jak w Polsce dochody z tego tytułu podlegają pod podatek dochodowy i wymagają rejestracji firmy, ale to ostatnie jest w UK nieporównywalnie łatwiejsze.

W Wielkiej Brytanii nie ma odpowiednika polskiego ZUS-u – żadnych składek na ubezpieczenie nie zapłacisz aż Twoje dochody przekroczą 9 100 GBP rocznie, a podatek dochodowy naliczany jest dopiero powyżej 12 570 GBP rocznie.

Co więcej, składki na ubezpieczenie w UK to nie stała, zryczałtowana kwota, którą musisz płacić niezależnie od tego czy w ogóle zarabiasz pieniądze – ubezpieczenie w UK naliczane jest procentowo powyżej wymienionego wyżej progu. Oznacza to, że nawet jeśli przekroczysz ten próg i zarobisz np. 9 200 GBP, a nie 9 100 GBP w ciągu roku, składki zapłacisz jedynie od różnicy:

9 200 – 9 100 * 15,05% = 100 * 15,05% = 15,05 GBP

Obecność w brytyjskim systemie ubezpieczeniowym uprawni Cię w przyszłości do otrzymywania pewnej emerytury z UK. Rejestracja firmy następuje praktycznie z dnia na dzień, a prowadzenie tam biznesu to czysta przyjemność.

Korzyści płynące z prowadzenia biznesu w UK nie kończą się na tym – jest ich znacznie, znacznie więcej. W tej chwili istotne, abyś zrozumiał, że chcąc zacząć zarabiać na BitCoin, Ethereum czy jakichkolwiek innych kryptowalutach nie musisz startować w szarej strefie, a po rejestracji działalności martwić się o to czy w ogóle uda Ci się zarobić na ZUS.

Rejestrując firmę w Anglii możesz 100% swoich sił przeznaczyć na zarabianie pieniędzy.

4.6/5 - (9 votes)

Śledzimy publikowane zmiany i wytyczne, co pozwala świadczyć usługi wysokiej jakości. Nasza oferta jest stale rozszerzana, tak by była dopasowana do zmieniających się wymogów. Przeprowadzimy Cię przez procesy, konieczne aby współpraca z brytyjskimi podmiotami przebiegała zgodnie z prawem.

Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Zadzwoń
PL: 12 210 08 78 (pon-pt 9-18)
GB: +44 1613 543 740 (pon-pt 9-18)

Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy

Znajdź nas pod adresem
Office 46B, 182-184 High Street North, Londyn E6 2JA

Sprawdź opinie w google