+48 12 210 08 78 (pon-pt 9-19) info@sovaaccounting.pl

Dlaczego coraz więcej przedsiębiorców przechodzi na rozliczenie B2B z pracownikami? Zobacz!

Bezapelacyjnie, najpopularniejszą formą zatrudnienia w Polsce jest tradycyjna umowa o pracę. Tuż za nią plasują się umowy cywilnoprawne tj. umowa zlecenia czy umowa o dzieło. Dla większości pracodawców, na tym kończą się możliwości zatrudnienia, ale to nie wszystko!

Jeśli publikujesz lub przeglądasz oferty pracy na portalach typu Jooble, z pewnością zauważyłeś, że w ostatnich latach, coraz bardziej popularne staje się rozliczenie z pracownikami na zasadach B2B, gdzie potencjalny pracownik, zamiast podpisywać z firmą którąś z ww. umów zakłada własną działalność i wystawia pracodawcy fakturę na ustaloną kwotę. Zacznijmy od omówienia korzyści wynikających z takiej formy rozliczenia.

Korzyści z przejścia na zatrudnienie B2B

 

Wyższe zarobki – większe zadowolenie pracownika, przy tych samych wydatkach pracodawcy

Pierwszą i tak naprawdę podstawową korzyścią wynikającą z zatrudnienia B2B są wyższe zarobki pracownika. Każdy pracodawca zdaje sobie sprawę z tego jak wysokie są w Polsce koszty zatrudnienia. Na przykład, na umowie o pracę z 6 000 PLN jakie wydaje pracodawca, do kieszeni pracownika trafia zaledwie 3 550 PLN

Teraz wyobraź sobie, że, jako pracodawca, całą tę kwotę przekazujesz pracownikowi w ramach wypłaty – z Twojej perspektywy nie zmienia się nic, tymczasem pracownik dostaje 40% podwyżki z dnia na dzień!

Oczywiście, prowadzenie działalności też wiąże się z pewnymi kosztami – prowadząc firmę w Polsce można ominąć ZUS, lecz ciężko będzie uciec od podatku dochodowego. Jednak i tutaj istnieją alternatywy, pod warunkiem, że obowiązki Twoich pracowników można podciągnąć pod odpowiednią branżę, jest szansa, że po przejściu na rozliczenie B2B nie musieliby oni płacić podatków nawet do 10 000 PLN miesięcznie!

Pracownik, nie państwo, decyduje na co przeznaczy swoje pieniądze

Druga korzyść wynika z pierwszej. Mając pełną kontrolę nad swoimi zarobkami, pracownik sam zdecyduje gdzie ulokować zaoszczędzone środki. Dla niektórych będzie to fundusz emerytalny, dla innych powiększenie własnej zdolności kredytowej, a dla kogoś jeszcze – wymarzony urlop. W każdym przypadku, pracownik decyduje sam, zamiast oddawać decyzję polskiemu urzędnikowi i czekać na malejącą w oczach emeryturę.

Łatwiejsze rozliczenie kosztów – wszystko na fakturach

Często ciężar rozliczenia płac i kadr w firmie spoczywa na dziale księgowym, nie na przedsiębiorcy, choć i tutaj znajdzie się kilka korzyści.

Rozliczenie faktur jest dużo prostsze niż rozliczenie urlopów przysługujących z tytułu umowy o pracę, urlopów zdrowotnych, kilometrówek, delegacji – wszystkim tym mógłby zająć się pracownik we własnej działalności, a Twoja firma otrzymywałaby od niego po prostu jedną fakturę w miesiącu do rozliczenia. To mniej pracy dla księgowych, mniejsze koszty utrzymania działu księgowego – więcej pieniędzy na koncie Twojej firmy.

Wady przejścia na zatrudnienie B2B

 

Pracownik sam musi zadbać o ubezpieczenie

Niezależnie od tego jaką firmę założy Twój pracownik (DG, spółkę z o.o. czy może spółkę LTD), sam będzie musiał zadbać o swoje ubezpieczenie zdrowotne i pokryć ewentualne koszty urlopu, bo od momentu przejścia na B2B nie chroni go już Kodeks Pracy.

Brak urlopu ustawowego

Podobnie jak w przypadku zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych, wszelkie dni wolne z pracownikiem będziesz musiał ustalić indywidualnie. Przejście na rozliczenie B2B nie zakłada czasu wolnego lub przysługujących pracownikowi dni płatnego urlopu.

Brak preferencyjnej składki ZUS, podatku liniowego i ryzyko stosunku pracy

Jeśli pracownik zdecyduje się przejść na B2B i podpisze umowę z Tobą, czyli swoim byłym pracodawcą, nie będzie mógł skorzystać z preferencyjnej składki ZUS (tzw. „małego ZUSu”), będzie zobowiązany do rozliczania się wedlug skali podatkowej, a przy okazji, gdyby urzędnik dopatrzył się w relacji B2B stosunku pracy – na Ciebie, jak i na pracownika teoretycznie mogą zostać nałożone kary.

W praktyce jednak bardzo łatwo uniknąć powstania stosunku pracy przy przejściu na B2B – wystarczyłoby zmienić nieco zakres obowiązków pracownika oraz, by wystawił on choć jedną fakturę innej firmie.

Podsumowując, z perspektywy pracodawcy, przejście na rozliczenie B2B ma z pewnością więcej zalet niż wad – wiąże się ono z większymi oszczędnościami dla firmy oraz ograniczeniem czasu poświęcanego na rozliczenia i HR

Zastanawiasz się, czy przejście na rozliczenie B2B z pracownikami będzie możliwe w Twojej firmie? Skontaktuj się z nami lub umów się na bezpłatną konsultację z jednym z naszych doradców – z chęcią pomożemy!

Rozliczenie B2B z Pespektywy Pracodawcy
4.8 (96.67%) 12 votes