Które branże mogą działać jako spółka LTD?

Spółka LTD to rozwiązanie nie dla każdego. Które branże mogą skorzystać z przeniesienia firmy do Anglii, a dla których jest to zupełnie niemożliwe? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!

Spółka LTD, a działalność w Polsce

Zgodnie z brytyjskim prawem, firmę na Wyspach może założyć osoba rozpoczynająca tam prowadzenie działalności gospodarczej bądź chcąca poszerzyć zasięg firmy działającej w Polsce.
W przeniesieniu firmy do Anglii, szansę na zmniejszenie obciążeń, przede wszystkim podatkowych, widzą głównie mali przedsiębiorcy. Warto jednak żebyś zdawał sobie sprawę, że nie każdy rodzaj działalności można przenieść do UK.

Większość osób, które decydują się na założenie spółki LTD to wolni strzelcy, czyli tzw. freelancerzy. Pracę w takim charakterze może wykonywać m.in.

Ponadto bez obaw na rynku brytyjskim mogą funkcjonować sklepy internetowe, firmy doradcze, consultingowe oraz firmy z branży IT, które nie mają obowiązku rejestracji oddziału na terenie Polski.

W ten sposób mogą działać praktycznie wszystkie przedsiębiorstwa, które nie posiadają fizycznej obecności w kraju, dlatego też będą to głównie firmy oferujące usługi niematerialne.

Ograniczenia związane z rejestracją Firmy w Anglii

Powyżej przedstawiliśmy przykłady branż, dla których założenie spółki LTD jest sensowne i opłacalne, ale co jeśli charakter Twojej działalności jest zupełnie inny?

Przeniesienie firmy z Polski na rynek brytyjski, jak już wielokrotnie wspominaliśmy, nie jest skomplikowanym procesem, wiąże się z nim jednak jedno poważne ograniczenie. W ten sposób zarabiać mogą przede wszystkim ci, którzy do wykonywania swoich obowiązków nie potrzebują biura lub stacjonarnego punktu sprzedaży, czyli w rozumieniu prawa nie posiadają na terenie Polski zakładu.

Jeżeli przykładowo prowadziłbyś w Warszawie niewielki sklep z artykułami spożywczymi i chciałbyś zarejestrować go w Wielkiej Brytanii celem uniknięcia obciążenia podatkowego, polskie urzędy mogłyby to zakwestionować. Zostałbyś wówczas posądzony o celowe unikanie opłacania podatków w Polsce i najprawdopodobniej obciążony karą i koniecznością zapłacenia zaległych podatków.

Przykładowe rodzaje działalności, które według prawa wymagają posiadania zakładu na terenie kraju:

  • lokal gastronomiczny,
  • salon usług, np.gabinet kosmetyczny, fryzjerski,
  • piekarnia, sklep spożywczy,
  • sklep obuwniczy, odzieżowy,
  • myjnia lub warsztat samochodowy,
  • zakład produkcyjny,
  • oraz wszelkie pokrewne formy działalności.

Podsumowując, jeśli Twoja firma wymaga posiadania stoiska, sklepu, salonu usług czy warsztatu na terenie Polski – fizycznego miejsca, z którego prowadzona byłaby główna działalność przedsiębiorstwa – nie możesz przenieść jej do Wielkiej Brytanii.

Inaczej jednak wygląda sytuacja magazynu. Prowadząc spółkę LTD możesz w ramach jej działalności importować do Polski towary i prowadzić z wynajmowanego tutaj magazynu sprzedaż wysyłkową np. do Wielkiej Brytanii, a nawet na teren Polski. Dopóki nie będziesz zatrudniał na miejscu pracowników, spółka będzie opodatkowana w UK bez przeszkód. Warto też wspomnieć, że nie ma znaczenia z jakiego kraju pochodzą Twoi klienci.

Każdy przypadek należy jednak traktować indywidualnie, często opłacalna bywa rejestracja spółki LTD w parze ze spółką z o.o. na terenie Polski lub przeniesienie jedynie części działalności na teren Wielkiej Brytanii. Dodatkowo, polskie przepisy bywają dość niejasne.

Skontaktuj się z nami lub umów na bezpłatną konsultację i opisz swoją sytuację, na podstawie czego przygotujemy dla Ciebie indywidualne, dopasowane do Twojej działalności rozwiązanie oparte na konkretach.

4.4/5 - (34 votes)

Śledzimy publikowane zmiany i wytyczne, co pozwala świadczyć usługi wysokiej jakości. Nasza oferta jest stale rozszerzana, tak by była dopasowana do zmieniających się wymogów. Przeprowadzimy Cię przez procesy, konieczne aby współpraca z brytyjskimi podmiotami przebiegała zgodnie z prawem.

Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Zadzwoń
PL: 12 210 08 78 (pon-pt 9-18)
GB: +44 1613 543 740 (pon-pt 9-18)

Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy

Znajdź nas pod adresem
Office 46B, 182-184 High Street North, Londyn E6 2JA

Sprawdź opinie w google