+48 12 210 08 78 (pon-pt 9-19) info@sovaaccounting.pl
Jeżeli prowadzisz bądź planujesz otworzyć spółkę LTD opartą na sprzedaży wysyłkowej towarów to ten artykuł jest dla Ciebie.

 

Wolisz obejrzeć film na ten temat? Kliknij poniżej!

 

 

 

Czym jest dropshipping?

 

Dropshipping to coraz bardziej popularny model logistyczny sprzedaży towarów przez Internet, polegający na przeniesieniu procesu wysyłki na dostawcę. Można więc wyciągnąć słuszny wniosek, że dropshipping jest jedną z form outsourcingu, czyli przekazywania części działalności firmy do innych podmiotów, charakterystyczną dla sklepów internetowych. W danym modelu Twoja rola, jako właściciela sklepu, sprowadza się do zbierania zamówień i przesyłania ich do dostawcy.

 

Jedną z największych zalet, którą charakteryzuje się dropshipping są dużo niższe koszty prowadzenia działalności, gdyż nie musisz posiadać magazynu, a tym samym ponosić opłat za jego utrzymanie, składowanie i wysyłkę produktów, ponieważ towar fizycznie znajduje się w hurtowni oferującej dropshipping. Mylne jednak jest myślenie, że rozpoczęcie działalności opartej na danym modelu nic nie kosztuje. Otóż, przynajmniej w początkowej fazie rozwoju Twojej firmy musisz posiadać kapitał, chociażby na profesjonalną stronę internetową, która przyciągnie klienta, czy też marketing.

 

Mitem jest również opinia, że prowadząc działalność wykorzystującą dropshipping nie musisz się o nic martwić ani nic robić, bo hurtownia zrobi wszystko za Ciebie. Otóż, w jego podstawowym modelu – na dostawcę przenosimy tylko część działań związanych z zamówieniem – przyjęcie towaru, zapakowanie, wysyłkę oraz dbanie o asortyment i ofertę. Nikt nie będzie odbierał za Ciebie telefonów, odpisywał na maile, czytał raporty sprzedażowe, sprawdzał na bieżąco stany magazynowe, wysyłał newslettery, prowadził social media itd. Wszystkie czynności związane z pozyskiwaniem i utrzymywaniem klientów oraz budowaniem wizerunku Twojego sklepu należą do Twoich obowiązków. W związku z tym mimo sporego ułatwienia ze strony hurtowni, pozwalającego Ci na prowadzenie międzynarodowej działalności chociażby z własnego mieszkania, to Ty ponosisz pełną odpowiedzialność za funkcjonowanie Twojego biznesu.

 

Dropshipping w spółce LTD

 

Sprzedaż przez Internet jest jednym z najpopularniejszych powodów przenoszenia biznesu za granicę. Jeżeli większość bądź spora część Twoich klientów pochodzi z innych krajów niż Polska lub po prostu szukasz najbardziej opłacalnej formy prawnej dla swojej działalności, rejestracja firmy w Anglii będzie dla Ciebie czymś naturalnym.

 

Prowadzenie sklepu internetowego może przebiegać według dwóch podstawowych zasad:

    1. Towar kupujesz w hurtowniach, magazynujesz, sprzedajesz i wysyłasz do klientów – model sprzedaży tradycyjnej 
    2. Stosujesz dropshipping, czyli podpisujesz umowę współpracy z magazynem, który za Ciebie realizuje wysyłkę towar

Posiadanie magazynu na terenie Polski komplikuje założenie spółki LTD – w tej sytuacji musiałbyś zarejestrować swoją firmę do VATu w Polsce albo zarejestrować oddział Spółki LTD. Właśnie dlatego drugi model, wykorzystujący dropshipping jest idealną opcją jeżeli chciałbyś sprzedawać przez Internet jako spółka Limited w UK.

 

Modele w sprzedaży dropshipping

 

Dropshipping może funkcjonować w różnych modelach, jednak poniżej omówimy dwa, z którymi możemy się spotkać najczęściej – zarówno jako klienci jak i przedsiębiorcy prowadzący sklep internetowy.

 

I model – hurtownia pełni funkcję dostawcy towaru, a sklep internetowy rolę sprzedawcy dla klienta końcowego

 

W danym przypadku hurtownia zawiera umowę sprzedaży z przedstawicielem sklepu internetowego, następnie przedstawiciel sklepu zawiera ją z klientem końcowym. Zamówienie trafia do hurtowni, która realizuje wysyłkę towaru. Niekiedy zdarza się też, że hurtownia rozpatruje także zwroty i reklamacje złożone przez klientów, częściej jednak odpowiedzialność ta spada na właściciela sklepu. Korzystając z danego modelu jako sprzedawca zarabiasz na narzuconej przez siebie marży. 
W przypadku wykorzystania tego modelu sprzedaży zgodnie z art. 32 dyrektywy UE odnośnie VAT sprzedawca podlega pod opodatkowanie VAT w Polsce.

 

II model – hurtownia pełni rolę sprzedawcy dla klienta, a sklep internetowy jest jedynie pośrednikiem

 

Klient e-sklepu kupując towar zawiera transakcję sprzedaży tak naprawdę nie z właścicielem sklepu, ale z hurtownią. Konsekwencją tego układu jest przyjęcie obowiązków wynikających z umowy sprzedaży zawieranej na odległość przez hurtownię. W danym przypadku wszelka odpowiedzialność za transakcję leży po stronie dostawcy, który również wystawia klientowi fakturę. Twoja rola, jako właściciela sklepu internetowego a tym samym pośrednika, sprowadza się jedynie do dbania o wygląd strony internetowej sklepu, marketing i reklamę oraz kwestie związane przykładowo z newsletterem czy kontami klientów założonymi na stronie. W tym modelu hurtownia rozlicza się bezpośrednio z pośrednikiem na podstawie spisanej wcześniej umowy – zarabiasz na prowizji
Wystawiając fakturę innej firmie za usługę pośredniczenia w sprzedaży, pośrednik nie podlega pod VAT w Polsce. Transakcje te podlegają pod odwrotne obciążenie.

 

Niezależnie od wybranego przez Ciebie modelu wymaga on dokładnego i odmiennego uregulowania w tzw. umowach o dropshipping. Bardzo ważne jest aby w danych dokumentach zostały ujęte ustalenia dotyczące kluczowych kwestii, takich jak: tryb reklamacyjny oraz zwroty towarów, gdyż nieścisłości z nimi związane są jedną z najczęstszych przyczyn niezadowolenia i utraty klientów.

 

Który model będzie odpowiedni dla spółki LTD?

 

Oba modele, które wyżej zaprezentowaliśmy są odpowiednie pod brytyjskie standardy. O tym, które rozwiązanie będzie lepsze dla Ciebie decyduje przede wszystkim charakter prowadzonej przez Ciebie działalności oraz Twoja indywidualna sytuacja biznesowa. Jednak z punktu widzenia rozliczeń najwygodniejszą formą będzie wykorzystanie pośrednictwa – wystawiając fakturę innej firmie za usługę pośredniczenia w sprzedaży nie podlegasz pod VAT w Polsce. Transakcje te podlegają pod odwrotne obciążenie. 

Natomiast, w przypadku wykorzystania pierwszego modelu sprzedaży zgodnie z art. 32 dyrektywy UE odnośnie VAT podlegasz pod opodatkowanie VAT w PolsceCo więcej, nie obowiązuje tutaj żaden próg, rejestracja do podatku VAT konieczna jest już z datą pierwszej sprzedaży.

 

Jeśli prowadzisz sklep internetowy i chciałbyś przenieść firmę do Anglii lub planujesz rozpoczęcie takiej działalności i zastanawiasz się jak zacząć, napisz do nas lub:

Dropshipping a spółka LTD
4.8 (95.45%) 22 votes