12 210 08 78 (pon-pt 9-19) info@sovaaccounting.pl

To już oficjalne, do 2020 roku Wielka Brytania zmniejszy podatek dochodowy od osób prawnych z 20% do 17%, a kwota wolna od podatku, jak co roku – wzrasta. Ile wynosi podatek dochodowy w UK? Jakie są poszczególne progi podatkowe? Tymi tematami zajmiemy się w poniższym artykule.

 

Podatek dochodowy od osób fizycznych (Personal Income Tax)
Podatek dochodowy od osób prawnych (Corporation Tax)

Jak wygląda podatek dochodowy od osób fizycznych w UK?

Jak pewnie wiesz, każdy dyrektor spółki LTD, ale i każda osoba zatrudniona w Wielkiej Brytanii podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Na chwilę obecną stawka tego podatku to 20%.

Na szczęście dla nas, w Wielkiej Brytanii, jak w większości państw świata, istnieje kwota wolna od podatku – zarobki, poniżej których nie zapłacisz podatku dochodowego – i wynosi ona w tej chwili 12 500 GBP. Często kiedy mowa o tym progu, można spotkać się z nazwą Personal Allowance, która jest stosowana zamiennie.

Jako dyrektor spółki LTD, czy po prostu osoba zatrudniona w Wielkiej Brytanii, masz również obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie. Jednakże i tutaj czeka na Ciebie miłe zaskoczenie, ponieważ próg dochodów poniżej którego nie odprowadzasz takich składek wynosi aż 8 632 GBP rocznie!

Wróćmy jednak do podatku dochodowego. W bieżącym roku podatkowym, jeśli Twoje roczne dochody wynoszą od 12 500 do 50 000 GBP, będą one opodatkowane podstawową stawką 20%.

Kolejne stawki to 40% podatku dla dochodów z przedziału 50 000 – 150 000 GBP oraz 45% podatku dla dochodów przekraczających 150 000 GBP rocznie.

 

Czym jest Corporation Tax?

Corporation Tax – odpowiednik polskiego CIT-u, płaci w Wielkiej Brytanii każda prowadząca aktywną działalność osoba prawna, w tym każda spółka LTD (oczywiście, jeśli na koniec roku podatkowego  spółka posiada niezagospodarowany dochód).

Aby zapłacić podatek dochodowy w UK, trzeba dokonać następujących czynności:

  • zarejestrować się do Corporation Tax w Wielkiej Brytanii,
  • archiwizować otrzymywane i wydawane przez firmę dokumenty oraz przygotowywać coroczne zeznania podatkowe, co pozwoli na dokładne i rzetelne wyliczenie należnej kwoty podatku,
  • opłacać podatek raz do roku lub informować HMRC o tym, że Twoja firma w danym roku nie odprowadza żadnego podatku dochodowego (ponieważ, np. całość dochodów firmy wypłacona została w postaci pensji dyrektorskich),
  • składać zeznanie podatkowe (Company Tax Return) w terminie.

W bieżącym roku podatkowym (2019/2020) stawka podatku Corporation Tax wynosi 19% i płacona jest standardowo, od pozostałych na koniec roku podatkowego dochodów spółki lub wypłaconych przez nią dywidend.

Co się zmieniło?

Wcześniej wspomniany Personal Allowance (próg wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych w UK) od 2019 roku wzrósł do 12 500 GBP rocznie, zaś próg przejścia z podstawowej na wyższą stawkę podatku dochodowego wzrósł z 46 350 GBP do 50 000 GBP rocznie. Więcej na ten temat znajdziesz na brytyjskiej stronie rządowej.

Dodatkowo, co może nie jest do końca związane z podatkiem dochodowym, ale jest równie istotne dla dyrektorów spółek LTD – od kwietnia 2019 roku Primary Threshold, czyli próg wolny od składek na ubezpieczenie, wzrósł z 8 424 GBP do 8 632 GBP rocznie. Jeśli Twoje brytyjskie dochody nie przekraczają tej kwoty, nie odprowadzisz w UK żadnych podatków.

W wyniku Brexitu, ale i zgodnie z polityką Wielkiej Brytanii wobec przedsiębiorców, podatek dochodowy od osób prawnych zostanie obniżony do 17% do 2020 roku. Tym samym Wielka Brytania stanie się krajem o najniższym podatku dochodowym od osób prawnych spośród 20 największych gospodarek świata.

Chcesz dowiedzieć się jak wygląda opodatkowanie wyższych dochodów w UK i ile podatku zapłacisz prowadząc firmę w Anglii, w zależności od tego ilu zatrudniasz dyrektorów i ile zarabiasz? Zobacz: Progi Podatkowe w UK

Jeśli masz pytania dotyczące tych lub nadchodzących zmian podatkowych, zastanawiasz się nad rejestracją spółki LTD i chcesz mieć pewność, że będzie to dla Ciebie opłacalne, napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację z jednym z naszych ekspertów. Z chęcią pomożemy!