+48 12 210 08 78 (pon-pt 9-20, sob 9-13) info@sovaaccounting.pl

To już oficjalne, Wielka Brytania zmniejszy podatek dochodowy od osób prawnych z 20% do 17% do 2020. roku, a kwota wolna od podatku, jak co roku – wzrasta. Ile wynosi podatek dochodowy w UK? Jakie są poszczególne progi podatkowe? Tymi tematami zajmiemy się w poniższym artykule.

Podatek dochodowy od osób fizycznych (Personal Income Tax)
Podatek dochodowy od osób prawnych (Corporation Tax)

Jak wygląda podatek dochodowy od osób fizycznych w UK?

Jak pewnie wiesz, każdy dyrektor spółki LTD, ale i każda osoba zatrudniona w Wielkiej Brytanii podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Na chwilę obecną stawka tego podatku to 20%.

Na szczęście dla nas, w Wielkiej Brytanii, jak w większości państw świata, istnieje kwota wolna od podatku – zarobki, poniżej których od dochodów nie zapłacisz podatku dochodowego – i wynosi ona w tej chwili 11 850 GBP. Często, kiedy mowa o tym progu można spotkać się z nazwą Personal Allowance, która jest stosowana zamiennie.

Jako dyrektor spółki LTD, czy po prostu osoba zatrudniona w Wielkiej Brytanii masz również obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie, jednak i tutaj czeka na Ciebie miłe zaskoczenie, bo próg dochodów poniżej którego nie odprowadzasz takich składek wynosi aż 8 424 GBP rocznie!

Wróćmy jednak do podatku dochodowego, w bieżącym roku podatkowym jeśli Twoje roczne dochody wynoszą od 11 850 do 46 350 GBP, będą one opodatkowane podstawową stawką 20%.

Kolejne kategorie to 40% podatku dla dochodów z przedziału 46 351 – 150 000 GBP oraz 45% podatku dla dochodów przekraczających 150 000 GBP rocznie.

Czym jest Corporation Tax?

Corporation Tax, odpowiednik polskiego CIT-u, płaci w Wielkiej Brytanii każda, prowadząca aktywną działalność, osoba prawna, w tym każda spółka LTD (oczywiście, jeśli na koniec roku podatkowego  spółka posiada niezagospodarowany dochód).

Aby zapłacić podatek dochodowy w UK, trzeba dokonać następujących czynności:

  • Zarejestrować się do Corporation Tax w Wielkiej Brytanii
  • Archiwizować otrzymywane i wydawane przez firmę dokumenty oraz przygotowywać coroczne zeznania podatkowe, co pozwoli na dokładne i rzetelne wyliczenie należnej kwoty podatku
  • Opłacać podatek raz do roku lub informować HMRC o tym, że Twoja firma w danym roku nie odprowadza żadnego podatku dochodowego (ponieważ, np. całość dochodów firmy wypłacona została w postaci pensji dyrektorskich)
  • Składać zeznanie podatkowe (Company Tax Return) w terminie

W bieżącym roku podatkowym (2018/2019) stawka podatku Corporation Tax wynosi 19% i płacona jest standardowo od pozostałych na koniec roku podatkowego dochodów spółki lub wypłaconych przez nią dywidend.

Co się zmieniło?

Wcześniej wspomniane Personal Allowance, próg wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych w UK od 2018. roku wzrósł do 11 850 GBP rocznie, zaś próg przejścia z podstawowej na wyższą stawkę podatku dochodowego wzrósł z 45 000 do 46 350 GBP rocznie, więcej na ten temat znajdziesz na brytyjskiej stronie rządowej.

Dodatkowo, co może nie jest do końca związane z podatkiem dochodowym, ale jest równie istotne dla dyrektorów spółek LTD – od kwietnia 2018. roku Primary Threshold, czyli próg wolny od składek na ubezpieczenie, wzrósł z 8 164 GBP do 8 424 GBP rocznie. Jeśli Twoje brytyjskie dochody nie przekraczają tej kwoty, nie odprowadzisz w UK żadnych podatków.

W wyniku Brexitu, ale i zgodnie z polityką Wielkiej Brytanii wobec przedsiębiorców, podatek dochodowy od osób prawnych zostanie obniżony do 17% do 2020. roku. Tym samym, Wielka Brytania stanie się krajem o najniższym podatku dochodowym od osób prawnych spośród 20 największych gospodarek świata.

Chcesz dowiedzieć się jak wygląda opodatkowanie wyższych dochodów w UK i ile podatku zapłacisz prowadząc firmę w Anglii w zależności od tego ilu zatrudniasz dyrektorów i ile zarabiasz? Zobacz: Progi Podatkowe w UK

Jeśli masz pytania dotyczące tych lub nadchodzących zmian podatkowych, zastanawiasz się nad rejestracją spółki LTD i chcesz mieć pewność, że będzie to dla Ciebie opłacalne, napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację z jednym z naszych ekspertów. Z chęcią pomożemy!

Podatek Dochodowy w UK – Zmiany w Roku Podatkowym 2018/2019
4.7 (93.33%) 30 votes