Praca zdalna jako programista w UK – umowa o pracę czy kontrakt B2B?

Jeśli jesteś programistą, a posługiwanie się językiem angielskim nie stanowi dla Ciebie problemu, Wielka Brytania może okazać się świetnym obszarem poszukiwań Twojej nowej pracy. Praca zdalna dla programistów w UK była powszechna już przed pandemią, chociaż warto zauważyć, że w 2020 roku ilość takich ofert znacząco wzrosła. Zastanawiasz się jak znaleźć pracę zdalną w UK, a jeśli to Ci się uda, jak rozliczyć takie zatrudnienie? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!

Gdzie szukać pracy zdalnej jako programista w UK?

Aktualnie, najpopularniejsze portale prezentujące oferty pracy zdalnej dla programistów w Wielkiej Brytanii to:

Jaką formę zatrudnienia wybrać – umowa o pracę czy B2B?

Umowa o pracę

W Wielkiej Brytanii jedyną dostępną formą nawiązania stosunku pracy jest umowa o pracę (employment contract), nie ma tam odpowiedników polskich umów cywilnoprawnych tj. Umowa o Dzieło czy Umowa Zlecenia. Alternatywę dla brytyjskiej umowy o pracę stanowi kontrakt B2B, czyli najprościej mówiąc, rozliczenie pomiędzy dwiema firmami.

Osoba mieszkająca na co dzień w Polsce, która wykonuje pracę zdalną (tzw. telepracę) dla firmy w UK, jest zobowiązana do opodatkowania swojego wynagrodzenia na terenie Polski, jak i do odprowadzenia odpowiednich składek do polskiego ZUSu. Teoretycznie, to pracodawca jest zobowiązany do odprowadzenia składek ubezpieczeniowych w kraju zamieszkania pracownika, aczkolwiek najczęściej umowy o pracę podpisywane z zagranicznymi pracodawcami zakładają, że zarówno obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego jak i składek ubezpieczeniowych będzie leżał po stronie pracownika.

Jeśli miałeś dotychczas okazję pracować w oparciu o Umowę o Pracę czy Umowę Zlecenia w Polsce, obowiązek samodzielnego opłacania podatków i składek może wydać Ci się nieco dziwny, a z pewnością przysparzający trochę komplikacji. Dotychczas, wszystkie te obowiązki leżały po stronie pracodawcy i osób odpowiedzialnych za kadry i płace, czy w takim razie przyjmując ofertę z UK będziesz musiał śledzić na bieżąco zmiany w przepisach, pamiętać o terminach i wysyłać odpowiednie druki do urzędów? Niekoniecznie.

Kontrakt B2B

Sporo pracodawców, zarówno w Polsce jak i w UK, oferuje swoim kandydatom alternatywę w postaci zatrudnienia na kontrakcie B2B. Decydując się na takie rozwiązanie, musiałbyś zarejestrować własną firmę i raz w miesiącu wystawiać pracodawcy fakturę na określoną kwotę. Zastanawiasz się pewnie jaka jest przewaga tego rozwiązania nad umową o pracę – samodzielne opłacanie składek to faktycznie komplikacja, ale chyba nie większa niż prowadzenie własnej działalności? Na pierwszy rzut oka, mogłoby się tak wydawać, są jednak pewne korzyści, które przemawiają za rejestracją firmy.

Prowadzenie własnej działalności to nie tylko obowiązki, to również możliwość odliczania od podatku odpowiednich kosztów uzyskania przychodu, większa kontrola nad wysokością składek ubezpieczeniowych i otwarte możliwości rozwoju czy podejmowania dodatkowych zleceń. Ponadto, księgowość swojej działalności możesz zlecić zewnętrznej firmie, co ściągnie z Ciebie obowiązek nadążania za przepisami, wypełniania dokumentacji, utrzymywania terminów itd. Od tego są przecież wyspecjalizowane biura rachunkowe.

Jak rozliczyć zatrudnienie B2B w UK?

Jak wyżej wspomnieliśmy, wynagrodzenie z kontraktu B2B będziesz otrzymywać w oparciu o wystawioną fakturę. Teraz, warto byłoby zadać sobie pytanie, kto (jaki podmiot) powinien taką fakturę wystawiać?

Jednoosobowa Działalność Gospodarcza

Jeśli mieszkasz na co dzień w Polsce i chcesz pracować zdalnie dla firmy w UK, oczywiście najprostszym rozwiązaniem byłoby założenie Jednoosobowej Działalności Gospodarczej, której dochód opodatkowany będzie zgodnie ze skalą podatkową (12% podatku dochodowego od dochodu nieprzekraczającego
120 000 zł w skali roku oraz 32% podatku dochodowego powyżej tej kwoty), podatkiem liniowym (19% niezależnie od wysokości dochodu) lub ewentualnie ryczałtem (dla programistów, 15% od wszystkich przychodów firmy w danym roku rozliczeniowym).

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Inną opcją byłoby założenie spółki z o.o., aczkolwiek mimo że jest ona optymalną formą dla firm, które planują zatrudniać pracowników czy szukać finansowania i zapewnić zabezpieczenie majątku wspólnikom, dla programisty z pojedynczym kontraktem B2B może być ona nieco zbyt skomplikowana jeśli chodzi o ilość administracyjnych zobowiązań.

Spółka LTD w UK

Alternatywą, która zapewnia właścicielowi bezpieczeństwo majątku, daje opcję rozwoju i nie przytłacza kwestiami administracyjnymi jest brytyjska spółka LTD. Co więcej, dla pracodawców w UK rozliczenie na kontrakcie B2B z rozpoznawalnym dla nich podmiotem prawnym, zgodnie z lokalnym prawem, bez konieczności rozważania potencjalnych konfliktów pomiędzy prawem brytyjskim a polskim, takie rozwiązanie może okazać się najbardziej przystępne, a tym samym otworzy dla Ciebie najwięcej drzwi w procesie rekrutacyjnym.

Od 2021 roku, po zniesieniu ulgi abolicyjnej, dochód wypłacany z brytyjskiej spółki LTD dla osób mieszkających na co dzień w Polsce jest opodatkowany według skali podatkowej, a więc na 12% podatku dochodowego od dochodu nieprzekraczającego 120 000 zł w skali roku oraz 32% podatku dochodowego powyżej tej kwoty. Twój majątek w spółce LTD jest w pełni bezpieczny (jako że stanowi ona brytyjski odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), a założyć taką spółkę możesz nawet z kapitałem zakładowym wynoszącym zaledwie 1 funt (zamiast 5 000 zł w przypadku spółki z o.o.). Rejestracja firmy w UK trwa około 3 dni roboczych i może być przeprowadzona w całości przez Internet.

Aktualnie, przedsiębiorcy wybierają rejestrację spółki LTD przede wszystkim z uwagi na ułatwienia, jakie daje ona w relacjach z firmami brytyjskimi. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nadal pozostało sporo niejasności, a regulacje i przepisy dotyczące transakcji na linii UK-UE nieustannie poddawane są dyskusjom i zmianom. Dla polskich przedsiębiorców, rejestracja firmy w UK stanowi najprostsze rozwiązanie wynikających stąd aktualnych, ale i mogących pojawić się w przyszłości, problemów. 

Praca zdalna jako programista w UK a regulacje IR35

Regulacje IR35 to zestaw przepisów wprowadzonych od kwietnia 2020 roku, które dotyczą ustalenia relacji między pracodawcą a pracownikiem w UK, w sytuacji, jeśli pracownik zatrudniony jest na kontrakcie B2B. Żaden z naszych klientów rozliczających się w oparciu o kontrakt B2B z brytyjskim pracodawcą nie miał dotychczas styczności z tego rodzaju kontrolą, ponieważ praca zdalna poza UK nie jest w konflikcie z przepisami IR35, niemniej jednak, warto abyś miał świadomość, że takie regulacje w UK obowiązują.

Cel i zastosowanie regulacji IR35 moglibyśmy przyrównać do stosunku pracy w Polsce, kiedy mowa o umowach współpracy, wykonywaniu zleceń B2B na rzecz kontrahenta itp.

Wprowadzenie przepisów IR35 było motywowane chęcią uszczelnienia systemu podatkowego, by zmniejszyć ilość sytuacji, w których pracownik i pracodawca wchodzą w relację B2B celem ograniczenia podatków jakie wynikałyby z zatrudnienia w oparciu o brytyjską umowę o pracę. 

Jeśli okaże się, że analizowana relacja B2B ma charakter “stosunku pracy” w UK, przychód z tej działalności powinien zostać wprowadzony do systemu PAYE i rozliczony tak, jak brytyjskie wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat regulacji IR35? Przygotowaliśmy o nich oddzielny artykuł, zobacz: Praca Zdalna w UK a Regulacje IR35

Podsumowanie

Jak widzisz, Twoje wybory nie kończą się na etapie przeglądania ofert pracy zdalnej dla programistów w UK, bo kiedy już Twoja kandydatura rozpatrzona zostanie pozytywnie, zazwyczaj wciąż możesz wybrać dla siebie najwygodniejszą formę zatrudnienia przez brytyjskiego pracodawcę – standardową umowę o pracę lub rozliczenie B2B przez Jednoosobową Działalność Gospodarczą czy brytyjską spółkę LTD.

W tym artykule nie poruszyliśmy wszystkich czynników jakie będą miały wpływ na podjęcie takiej decyzji, ani też wszystkich wymagań jakie stawiać mogą brytyjscy pracodawcy, mamy jednak nadzieję, że ten artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Nie znalazłeś w nim odpowiedzi na któreś z Twoich pytań? Napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację z jednym z naszych doradców. Chętnie pomożemy!

Rate this post
Zniesienie limitu składek ZUS – konsekwencje, rozwiązania

Zniesienie limitu składek ZUS – konsekwencje, rozwiązania

W dzisiejszym artykule przeanalizujemy potencjalne konsekwencje gospodarcze wynikające z ostatnio uchwalonej przez polski Sejm ustawy dotyczącej zniesienia górnego limitu składek...
Read More
Skąd tyle polskich firm w Anglii?

Skąd tyle polskich firm w Anglii?

"Na szczególną uwagę zasługuje rynek brytyjski, który cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców naszego kraju, czego dowodzą dane opublikowane przez...
Read More
Kto może założyć firmę w Anglii?

Kto może założyć firmę w Anglii?

Kim są i skąd pochodzą dyrektorzy brytyjskich spółek LTD? Kto może założyć firmę w Anglii?
Read More
Koszty delegacji pracownika lub dyrektora spółki LTD

Koszty delegacji pracownika lub dyrektora spółki LTD

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale koszty delegacji dyrektora bądź pracownika spółki LTD mogą zostać pokryte przez firmę.
Read More
Jak założyć spółkę LTD bez wyjazdu do UK?

Jak założyć spółkę LTD bez wyjazdu do UK?

Czy da się zarejestrować firmę w Anglii bez wyjazdu do Wielkiej Brytanii? Okazuje się, że tak i z tego artykułu...
Read More
Corporation Tax w 2023 roku – zmiany

Corporation Tax w 2023 roku – zmiany

Wraz z początkiem kwietnia zmieniła się główna stawka podatku Corporation Tax. Nie obowiązuje już niezależna od dochodów stawka liniowa wynosząca...
Read More
Inland Border Facility – Punkt Odprawy Śródlądowej

Inland Border Facility – Punkt Odprawy Śródlądowej

Niniejszy artykuł został poświęcony tematowi Inland Border Facility. Dowiesz się z niego kiedy trzeba stawić się w Inland Border Facility,...
Read More
Przepisy celne w UK

Przepisy celne w UK

Choć oficjalnie UK opuściła UE 01.01.2021 r., to zmiany w dotychczasowych zasadach regulujących wymianę handlową zachodziły i zachodzą etapami, stąd...
Read More
Dowód pochodzenia

Dowód pochodzenia

Dowód pochodzenia jest niezbędny do prawidłowego rozpoznania stawki cła właściwej dla przewożonego towaru. Istotnym czynnikiem wpływającym na tę stawkę jest...
Read More
Pochodzenie towarów

Pochodzenie towarów

Na potrzeby nakładania ceł importowych stosowane jest m.in. kryterium kraju pochodzenia sprowadzanego towaru. Kraj, z którego towary są pierwotnie wywożone,...
Read More
Zwolnienie z cła

Zwolnienie z cła

Cło jest opłatą nakładaną na towary podczas ich importu lub eksportu dokonywanego przez granice celne państwa. Rząd wykorzystuje cło przede...
Read More
Kody towarowe

Kody towarowe

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską z końcem 2020 roku, dlatego obecnie przewóz towarów z i do UK obarczony jest obowiązkiem...
Read More
Cło Wielka Brytania

Cło Wielka Brytania

Unia Europejska, której jedną z reguł działania jest unia celna, gwarantowała swobodny przepływ towarów między krajami członkowskimi. To dlatego sprzedając...
Read More
MTD dla spółek zarejestrowanych do VAT UK

MTD dla spółek zarejestrowanych do VAT UK

Od kilku lat można zauważyć śmiałe działania brytyjskiego urzędu skarbowego podejmowane w kierunku osiągnięcia pełnej cyfryzacji administracji podatkowej. Jak podaje...
Read More
VAT a usługi związane z gruntem

VAT a usługi związane z gruntem

Dotychczas na naszym blogu poruszaliśmy obowiązki rejestracji i rozliczania VAT w Wielkiej Brytanii z perspektywy szeroko pojętego e-commerce, świadczenia usług...
Read More
Stawki VAT w Wielkiej Brytanii

Stawki VAT w Wielkiej Brytanii

Dla sprzedawców wchodzących na rynek brytyjski istotną kwestią jest ustalenie, ile wynosi podatek VAT od towarów i usług, które sprzedają....
Read More
VAT – podstawowe problemy Wielka Brytania

VAT – podstawowe problemy Wielka Brytania

Sprzedaż swoich usług czy towarów do Wielkiej Brytanii często wiąże się z koniecznością dokonania rejestracji firmy do VAT UK oraz...
Read More
Wielka Brytania – wszystko o podatku VAT

Wielka Brytania – wszystko o podatku VAT

Na naszym blogu kwestię rejestracji do VAT w Wielkiej Brytanii omawialiśmy wielokrotnie. Staraliśmy się przybliżyć jak najwięcej aspektów, które będą...
Read More
Księgowość Amazon – spółka z o.o. | JDG | LTD

Księgowość Amazon – spółka z o.o. | JDG | LTD

Amazon, to platforma sprzedażowa, której nikomu nie trzeba przedstawiać. W 2019 roku tuż przed pandemią, która w przypadku sektora e-commerce...
Read More
Spedycja Wielka Brytania – rozliczenie VAT

Spedycja Wielka Brytania – rozliczenie VAT

W naszym ostatnim artykule "Usługi transportowe do Wielkiej Brytanii – VAT 2021" poruszyliśmy zagadnienie świadczenia usług transportu towarowego w Wielkiej...
Read More
{"slide_show":3,"slide_scroll":1,"dots":"true","arrows":"true","autoplay":"true","autoplay_interval":3000,"speed":600,"loop":"true","design":"design-1"}

Śledzimy publikowane zmiany i wytyczne, co pozwala świadczyć usługi wysokiej jakości. Nasza oferta jest stale rozszerzana, tak by była dopasowana do zmieniających się wymogów. Przeprowadzimy Cię przez procesy, konieczne aby współpraca z brytyjskimi podmiotami przebiegała zgodnie z prawem.

Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Zadzwoń
PL: 12 210 08 78 (pon-pt 9-18)
GB: +44 1613 543 740 (pon-pt 9-18)

Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy

Znajdź nas pod adresem
Office 46B, 182-184 High Street North, Londyn E6 2JA

Sprawdź opinie w google

Polityka Prywatności i Plików Cookies Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając z tej strony akceptujesz używanie cookies, zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki internetowej.
Zgoda