Spółka LTD czy spółka z o.o. – co wybrać?

Zastanawiasz się jaką formę prawną wybrać dla swojej działalności? Poniższa infografika, uporządkuje wiedzę i zestawi najważniejsze kwestie pomocne przy podjęciu decyzji. Każda z form ma swoje zalety i wady, o których należy pamiętać.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!

Rejestracja

Zarówno spółkę LTD jak i spółkę z o.o. można zarejestrować całkowicie przez Internet. Obie procedury trwają najczęściej nie dłużej niż 3 dni robocze, zaś opłata urzędowa przy rejestracji firmy w Polsce jest nieco wyższa niż w Wielkiej Brytanii.

Zobacz:

Rejestracja spółki LTD
Rejestracja spółki z o.o.

Zalety

Spółka LTD i spółka z o.o. są zaliczane do kategorii spółek kapitałowych. Oznacza to, że posiadają one odrębną osobwość prawną, niezależną od jej właścicieli, czyli udziałowców oraz osób kierujących działaniami spółek na co dzień czyli zarządu (lub dyrektorów). Co więcej, spółki te posiadają kapitał zakładowy, którego istnienie sprawia, że odpowiedzialność ich udziałowców za zobowiązania spółki jest ograniczona do wysokości kapitału zakładowego jaki przypada na ilość posiadanych przez nich udziałów.

Prowadzenie tych spółek jest możliwe bez odprowadzania comiesięcznych opłat na ubezpieczenie społeczne (składki ZUS w Polsce, składki NIC w UK).

Wady

Spółka LTD nie powinna raczej wynajmować nieruchomości w Polsce, jako że mogłoby to oznaczać posiadanie “zakładu” w rozumieniu Konwencji, co poskutkowałoby obowiązkiem odprowadzania podatków od dochodów osiągniętych na terenie Polski. Również, jeśli spółka potrzebowałaby zatrudniać pracowników w Polsce w oparciu o Umowę o Pracę, zamiast umowy B2B, warto byłoby rozważyć rejestrację oddziału spółki lub po prostu założenie lokalnego odpowiednika brytyjskiej fory prawnej, czyli spółki z o.o.

Księgowość w spółce z o.o. uzależniona jest od przepsiów polskiej Ustawy o rachunkowości, co czyni ją znacznie bardziej skomplikowaną niż np. księgowość dla Jednoosobowej Działalności Gospodarczej.

Obie formy prawne, jako spółki kapitałowe, podlegają podwójnemu opodatkowaniu przy wypłacaniu zysku na koniec roku dla udziałowców, czyli dywidend. Podatek zapłaci spółka (podatek od osób prawnych – CIT lub Corporation Tax) oraz udziałowiec (podatek od zysków kapitałowych).

Dla kogo dobrym rozwiązaniem będą spółki kapitałowe?

Spółka LTD będzie świetnym rozwiązaniem dla freelancerów, programistów czy po prostu osób, których działalność nie wymaga ściśle określonego, stałego miejsca świadczenia usług, czyli ww. “zakładu”, ale też tych, którzy planują działać na rynku brytyjskim lub międzynarodowym z uwagi na uniwersalną rozpoznawalność formy prawnej jaką jest spółka LTD (Private Company Limited by Shares).

Jeśli posiadasz w Polsce biuro lub siedzibę, zatrudniasz tutaj pracowników i spotykasz się z kontrahentami osobiście – lepszym wyborem może okazać się dla Ciebie spółka z o.o.

Migracja

Jeśli prowadzisz spółkę z o.o. w Polsce, lecz większość Twoich klientów znajduje się w UK i rozważasz przeniesienie działalności za granicę, będzie to oczywiście możliwe. Stopień skomplikowania takiego procesu będzie zależny od rozmiaru Twojej działalności i branży w jakiej funckjonujesz.

Proces ten może też działać w drugą stronę, jeśli myślisz o przeniesieniu swojej działalności do Polski, ze spółki LTD na spółkę z o.o., chętnie pomożemy Ci podjąć decyzję jak przygotować się do takiej decyzji i jakie kroki należy podjąć by całość przebiegała bezproblemowo.

Masz jakieś pytania dotyczące tego porównania albo wciąż zastanawiasz się, która z form będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia? Skontaktuj się z nami lub umów na bezpłatną konsultację – z pewnością znajdziemy dla Ciebie najbardziej opłacalne rozwiązanie.

4.8/5 - (23 votes)

Śledzimy publikowane zmiany i wytyczne, co pozwala świadczyć usługi wysokiej jakości. Nasza oferta jest stale rozszerzana, tak by była dopasowana do zmieniających się wymogów. Przeprowadzimy Cię przez procesy, konieczne aby współpraca z brytyjskimi podmiotami przebiegała zgodnie z prawem.

Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Zadzwoń
PL: 12 210 08 78 (pon-pt 9-18)
GB: +44 1613 543 740 (pon-pt 9-18)

Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy

Znajdź nas pod adresem
Office 46B, 182-184 High Street North, Londyn E6 2JA

Sprawdź opinie w google