add_filter( 'wpforms_frontend_missing_assets_error_js_disable', '__return_true');

Sprzedaż online w Wielkiej Brytanii

Z poniższego artykułu dowiesz się jakie możliwości daje rozpoczęcie sprzedaży produktów na rynek Wielkiej Brytanii oraz jak dostosować ofertę do wymagań brytyjskich klientów.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!

Gospodarka Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania jest jedną z największych potęg gospodarczych. Według danych z 2016 roku, pod względem PKB (produktu krajowego brutto) zajmuje ona 2. miejsce w Europie (ustępując jedynie Niemcom) oraz 5. miejsce na świecie (po USA, Chinach, Japonii i Niemczech). Najważniejszą rolę w dochodach państwa odgrywa obecnie sektor usług.

UK jest mocarstwem o silnym wpływie ekonomicznym, kulturalnym, militarnym, naukowym i politycznym na arenie międzynarodowej. Według danych Banku Światowego, wartość importu dóbr i usług do Wielkiej Brytanii wyniosła w 2021 r. ponad 860.1 mld dolarów. Najważniejszymi brytyjskimi partnerami handlowymi są Niemcy, Holandia, Francja, Belgia oraz Włochy. Jednak znaczenie polskiego eksportu na Wyspy z każdym rokiem wzrasta, co jest ogromną szansą dla polskich przedsiębiorców.

Struktura polskiego eksportu do UK

Rynek brytyjski jest dość wymagający, jednocześnie jednak bardzo otwarty na polskich przedsiębiorców – przede wszystkim ze względu na wysoką chłonność oraz pozytywny odbiór produktów pochodzenia polskiego. W Wielkiej Brytanii mieszka bowiem wielu Polaków, którzy dokonują zakupu rodzimych produktów.

Wielka Brytania jest trzecim co do wielkości krajem w polskim eksporcie na światowe rynki. W 2021 roku sprzedaż na rynek brytyjski stanowiła 4.9% całości eksportu. W strukturze polskiego eksportu na Wyspy dominują zwykle towary o wysokim stopniu przetworzenia. Są to głównie:

  • urządzenia elektroniczne i aparatura,
  • urządzenia telekomunikacyjne, do zapisu i odtwarzania dźwięku,
  • pojazdy drogowe,
  • maszyny biurowe i urządzenia do automatycznego przetwarzania danych,
  • maszyny elektryczne,
  • meble i części meblowe,
  • poduszki i kołdry,
  • aparaty i inne urządzenia.

Bardzo duże znaczenie ma również udział produktów rolno-spożywczych oraz artykułów przemysłu chemicznego, eksportowanych do UK.

W ostatnich latach handel między Polską a Wielką Brytanią przeżywa okres rozwoju, szczególnie pod względem wzrostu polskiego eksportu. Największy potencjał ma branża meblarska. Wysoka jakość produkcji sprawia, że sektor meblarski dynamicznie rozwija się w Polsce, a odpowiednia promocja zwiększa rozpoznawalność polskich mebli na rynku brytyjskim. W perspektywie dalszego rozwoju istnieją spore możliwości zwiększenia sprzedaży mebli i części meblowych do Wielkiej Brytanii.

Rynek e-commerce w Wielkiej Brytanii

Według najnowszych statystyk, rynek e-commerce w Wielkiej Brytanii jest najlepiej rozwiniętym rynkiem online na świecie. W UK mieszka ponad 65 milionów ludzi, z czego 92% aktywnie korzysta z Internetu. To doskonała wiadomość i szansa dla wszystkich, którzy są zainteresowani rozpoczęciem eksportu na Wyspy.

Największą popularnością wśród Brytyjczyków cieszą się następujące e-sklepy: eBay, Amazon, Argos, John Lewis, Marks&Spencer, Asos, Next, a także IKEA. Natomiast produkty, które najczęściej trafiają do koszyków sklepów internetowych to odzież, książki i elektronika. Jednak najbardziej istotną informacją dla zagranicznych przedsiębiorców jest fakt, że według danych z 2021 roku aż 27% Brytyjczyków dokonało zakupów w e-sklepach innych niż rodzime. Można więc wysnuć wniosek, że nastawienie Brytyjczyków do zakupów w zagranicznych sklepach online jest pozytywne.

Charakterystyka brytyjskich klientów

Preferencje Brytyjczyków w kwestii dostaw nie różnią się znacznie od preferencji klientów z innych krajów Europy. Wśród mieszkańców UK największą popularnością cieszą się zakupy z dostawą do domu. Na tę opcję przesyłki decyduje się aż 91% badanych. Kolejne miejsce zajmuje odbiór zamówienia w sklepie stacjonarnym oraz, przede wszystkim ze względu na niższe koszty przesyłki, odbiór we wskazanym punkcie.

Najczęściej wybieraną formą płatności jest karta płatnicza. Aż 49% Brytyjczyków płaci za jej pośrednictwem za zakupy online. Niewiele mniej, bo 40% realizuje płatność przy użyciu PayPal i podobnych usług. Zaletą obu rozwiązań jest stosunkowa szybkość realizacji transakcji.

Planując rozpoczęcie sprzedaży online na rynek brytyjski powinieneś również skupić się na dostosowaniu Twojego sklepu internetowego do wymagań urządzeń mobilnych. Według statystyk, coraz większa liczba Brytyjczyków dokonuje zakupów właśnie za ich pośrednictwem. Dlatego upewnij się, czy Twoja strona odpowiednio wyświetla się na telefonie lub tablecie.

Jak sprzedawać na eBayu?

W ostatnim czasie jeden z największych portali aukcyjnych na świecie uruchomił nową stronę główną w języku polskim i dostosował wymagania serwisu do polskich użytkowników. To posunięcie pokazuje, że eBay chce konkurować z Allegro i stwarza realne zagrożenie dla polskiego portalu (chociażby ze względu na możliwości swobodnej sprzedaży za granicę). Warto to wykorzystać i rozpocząć sprzedaż w UK od wystawiania produktów za pośrednictwem eBay.

W zakresie dokonywania sprzedaży na rzecz zagranicznych klientów eBay ma dość szczegółowe wytyczne. Warto żebyś się z nimi zapoznał zanim przystąpisz do wystawiania swoich produktów. Na początku musisz przejść pozytywnie przez proces weryfikacyjny. Weryfikacja może być przeprowadzona telefonicznie, listownie lub za pośrednictwem danych z karty kredytowej. Kolejnym krokiem jest podpięcie konta PayPal (jeżeli go nie masz, musisz je utworzyć) pod swoje konto eBay. Następnie (przynajmniej od strony technicznej) możesz już rozpocząć sprzedaż.

Zasady dotyczące sprzedaży przez eBay do UK

Jak wspomnieliśmy wyżej, aby z powodzeniem rozpocząć sprzedaż do UK za pośrednictwem portalu, musisz zapoznać się ze szczegółowymi zasadami, które dotyczą zagranicznych sprzedawców. Przede wszystkim powinieneś dowiedzieć się jakich produktów nie możesz sprzedawać na eBay, ponieważ są zakazane w danym kraju. Listę przedmiotów, których nie możesz wystawiać na aukcjach dedykowanych użytkownikom z Wielkiej Brytanii znajdziesz pod tym linkiem.

Aby w pełni legalnie i świadomie sprzedawać swoje produkty użytkownikom z zagranicy, powinieneś także zapoznać się z globalnymi standardami obsługi klienta, udostępnianymi przez eBay. Kluczową kwestią jest obowiązek wystawiania każdorazowo faktur na rzecz zagranicznego klienta. Przy czym nie ma znaczenia czy klient jest osobą fizyczną, czy też firmą. Faktura powinna być wystawiona w walucie, w której została zawarta umowa. Przykładowo, jeżeli cena produktu na Twojej aukcji była podana w funtach, fakturę należy wystawić w funtach.

Rozliczenia zagranicznej sprzedaży

Kolejną istotną kwestią, na którą musisz zwrócić uwagę zanim przystąpisz do sprzedaży za pośrednictwem eBay bądź własnego e-sklepu, jest sposób rozliczania VAT od transakcji. W związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zmianie uległ sposób rozliczenia podatku VAT od sprzedaży przez platformy sprzedażowe (ebay).

Kiedy masz obowiązek rejestracji do VAT UK, dowiesz się z artykułu: Rejestracja do VAT w UK dla e-commerce – kiedy to konieczne? 

Sposób rozliczania podatku VAT od sprzedaży przez ebay znajdziesz w innym naszym artykule: VAT UK dla podmiotów zagranicznych 

Jeżeli jesteś zainteresowany rozpoczęciem sprzedaży na rynek brytyjski jako osoba fizyczna bądź spółka LTD lub masz jakiekolwiek pytania związane z treścią artykułu, napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację z jednym z naszych doradców.

4.2/5 - (26 votes)
Zniesienie limitu składek ZUS – konsekwencje, rozwiązania

Zniesienie limitu składek ZUS – konsekwencje, rozwiązania

W dzisiejszym artykule przeanalizujemy potencjalne konsekwencje gospodarcze wynikające z ostatnio uchwalonej przez polski Sejm ustawy dotyczącej zniesienia górnego limitu składek...
Read More
Skąd tyle polskich firm w Anglii?

Skąd tyle polskich firm w Anglii?

"Na szczególną uwagę zasługuje rynek brytyjski, który cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców naszego kraju, czego dowodzą dane opublikowane przez...
Read More
Kto może założyć firmę w Anglii?

Kto może założyć firmę w Anglii?

Kim są i skąd pochodzą dyrektorzy brytyjskich spółek LTD? Kto może założyć firmę w Anglii?
Read More
Koszty delegacji pracownika lub dyrektora spółki LTD

Koszty delegacji pracownika lub dyrektora spółki LTD

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale koszty delegacji dyrektora bądź pracownika spółki LTD mogą zostać pokryte przez firmę.
Read More
Jak założyć spółkę LTD bez wyjazdu do UK?

Jak założyć spółkę LTD bez wyjazdu do UK?

Czy da się zarejestrować firmę w Anglii bez wyjazdu do Wielkiej Brytanii? Okazuje się, że tak i z tego artykułu...
Read More
Corporation Tax w 2023 roku – zmiany

Corporation Tax w 2023 roku – zmiany

Wraz z początkiem kwietnia zmieniła się główna stawka podatku Corporation Tax. Nie obowiązuje już niezależna od dochodów stawka liniowa wynosząca...
Read More
Inland Border Facility – Punkt Odprawy Śródlądowej

Inland Border Facility – Punkt Odprawy Śródlądowej

Niniejszy artykuł został poświęcony tematowi Inland Border Facility. Dowiesz się z niego kiedy trzeba stawić się w Inland Border Facility,...
Read More
Przepisy celne w UK

Przepisy celne w UK

Choć oficjalnie UK opuściła UE 01.01.2021 r., to zmiany w dotychczasowych zasadach regulujących wymianę handlową zachodziły i zachodzą etapami, stąd...
Read More
Dowód pochodzenia

Dowód pochodzenia

Dowód pochodzenia jest niezbędny do prawidłowego rozpoznania stawki cła właściwej dla przewożonego towaru. Istotnym czynnikiem wpływającym na tę stawkę jest...
Read More
Pochodzenie towarów

Pochodzenie towarów

Na potrzeby nakładania ceł importowych stosowane jest m.in. kryterium kraju pochodzenia sprowadzanego towaru. Kraj, z którego towary są pierwotnie wywożone,...
Read More
Zwolnienie z cła

Zwolnienie z cła

Cło jest opłatą nakładaną na towary podczas ich importu lub eksportu dokonywanego przez granice celne państwa. Rząd wykorzystuje cło przede...
Read More
Kody towarowe

Kody towarowe

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską z końcem 2020 roku, dlatego obecnie przewóz towarów z i do UK obarczony jest obowiązkiem...
Read More
Cło Wielka Brytania

Cło Wielka Brytania

Unia Europejska, której jedną z reguł działania jest unia celna, gwarantowała swobodny przepływ towarów między krajami członkowskimi. To dlatego sprzedając...
Read More
MTD dla spółek zarejestrowanych do VAT UK

MTD dla spółek zarejestrowanych do VAT UK

Od kilku lat można zauważyć śmiałe działania brytyjskiego urzędu skarbowego podejmowane w kierunku osiągnięcia pełnej cyfryzacji administracji podatkowej. Jak podaje...
Read More
VAT a usługi związane z gruntem

VAT a usługi związane z gruntem

Dotychczas na naszym blogu poruszaliśmy obowiązki rejestracji i rozliczania VAT w Wielkiej Brytanii z perspektywy szeroko pojętego e-commerce, świadczenia usług...
Read More
Stawki VAT w Wielkiej Brytanii

Stawki VAT w Wielkiej Brytanii

Dla sprzedawców wchodzących na rynek brytyjski istotną kwestią jest ustalenie, ile wynosi podatek VAT od towarów i usług, które sprzedają....
Read More
VAT – podstawowe problemy Wielka Brytania

VAT – podstawowe problemy Wielka Brytania

Sprzedaż swoich usług czy towarów do Wielkiej Brytanii często wiąże się z koniecznością dokonania rejestracji firmy do VAT UK oraz...
Read More
Wielka Brytania – wszystko o podatku VAT

Wielka Brytania – wszystko o podatku VAT

Na naszym blogu kwestię rejestracji do VAT w Wielkiej Brytanii omawialiśmy wielokrotnie. Staraliśmy się przybliżyć jak najwięcej aspektów, które będą...
Read More
Księgowość Amazon – spółka z o.o. | JDG | LTD

Księgowość Amazon – spółka z o.o. | JDG | LTD

Amazon, to platforma sprzedażowa, której nikomu nie trzeba przedstawiać. W 2019 roku tuż przed pandemią, która w przypadku sektora e-commerce...
Read More
Spedycja Wielka Brytania – rozliczenie VAT

Spedycja Wielka Brytania – rozliczenie VAT

W naszym ostatnim artykule "Usługi transportowe do Wielkiej Brytanii – VAT 2021" poruszyliśmy zagadnienie świadczenia usług transportu towarowego w Wielkiej...
Read More
{"slide_show":3,"slide_scroll":1,"dots":"true","arrows":"true","autoplay":"true","autoplay_interval":3000,"speed":600,"loop":"true","design":"design-1"}

Śledzimy publikowane zmiany i wytyczne, co pozwala świadczyć usługi wysokiej jakości. Nasza oferta jest stale rozszerzana, tak by była dopasowana do zmieniających się wymogów. Przeprowadzimy Cię przez procesy, konieczne aby współpraca z brytyjskimi podmiotami przebiegała zgodnie z prawem.

Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Zadzwoń
PL: 12 210 08 78 (pon-pt 9-18)
GB: +44 1613 543 740 (pon-pt 9-18)

Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy

Znajdź nas pod adresem
Office 46B, 182-184 High Street North, Londyn E6 2JA

Sprawdź opinie w google

Polityka Prywatności i Plików Cookies Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając z tej strony akceptujesz używanie cookies, zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki internetowej.
Zgoda