Sprzedaż online w Wielkiej Brytanii

Z poniższego artykułu dowiesz się jakie możliwości daje rozpoczęcie sprzedaży produktów na rynek Wielkiej Brytanii oraz jak dostosować ofertę do wymagań brytyjskich klientów.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!

Gospodarka Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania jest jedną z największych potęg gospodarczych. Według danych z 2016 roku, pod względem PKB (produktu krajowego brutto) zajmuje ona 2. miejsce w Europie (ustępując jedynie Niemcom) oraz 5. miejsce na świecie (po USA, Chinach, Japonii i Niemczech). Najważniejszą rolę w dochodach państwa odgrywa obecnie sektor usług.

UK jest mocarstwem o silnym wpływie ekonomicznym, kulturalnym, militarnym, naukowym i politycznym na arenie międzynarodowej. Według danych Banku Światowego, wartość importu dóbr i usług do Wielkiej Brytanii wyniosła w 2021 r. ponad 860.1 mld dolarów. Najważniejszymi brytyjskimi partnerami handlowymi są Niemcy, Holandia, Francja, Belgia oraz Włochy. Jednak znaczenie polskiego eksportu na Wyspy z każdym rokiem wzrasta, co jest ogromną szansą dla polskich przedsiębiorców.

Struktura polskiego eksportu do UK

Rynek brytyjski jest dość wymagający, jednocześnie jednak bardzo otwarty na polskich przedsiębiorców – przede wszystkim ze względu na wysoką chłonność oraz pozytywny odbiór produktów pochodzenia polskiego. W Wielkiej Brytanii mieszka bowiem wielu Polaków, którzy dokonują zakupu rodzimych produktów.

Wielka Brytania jest trzecim co do wielkości krajem w polskim eksporcie na światowe rynki. W 2021 roku sprzedaż na rynek brytyjski stanowiła 4.9% całości eksportu. W strukturze polskiego eksportu na Wyspy dominują zwykle towary o wysokim stopniu przetworzenia. Są to głównie:

  • urządzenia elektroniczne i aparatura,
  • urządzenia telekomunikacyjne, do zapisu i odtwarzania dźwięku,
  • pojazdy drogowe,
  • maszyny biurowe i urządzenia do automatycznego przetwarzania danych,
  • maszyny elektryczne,
  • meble i części meblowe,
  • poduszki i kołdry,
  • aparaty i inne urządzenia.

Bardzo duże znaczenie ma również udział produktów rolno-spożywczych oraz artykułów przemysłu chemicznego, eksportowanych do UK.

W ostatnich latach handel między Polską a Wielką Brytanią przeżywa okres rozwoju, szczególnie pod względem wzrostu polskiego eksportu. Największy potencjał ma branża meblarska. Wysoka jakość produkcji sprawia, że sektor meblarski dynamicznie rozwija się w Polsce, a odpowiednia promocja zwiększa rozpoznawalność polskich mebli na rynku brytyjskim. W perspektywie dalszego rozwoju istnieją spore możliwości zwiększenia sprzedaży mebli i części meblowych do Wielkiej Brytanii.

Rynek e-commerce w Wielkiej Brytanii

Według najnowszych statystyk, rynek e-commerce w Wielkiej Brytanii jest najlepiej rozwiniętym rynkiem online na świecie. W UK mieszka ponad 65 milionów ludzi, z czego 92% aktywnie korzysta z Internetu. To doskonała wiadomość i szansa dla wszystkich, którzy są zainteresowani rozpoczęciem eksportu na Wyspy.

Największą popularnością wśród Brytyjczyków cieszą się następujące e-sklepy: eBay, Amazon, Argos, John Lewis, Marks&Spencer, Asos, Next, a także IKEA. Natomiast produkty, które najczęściej trafiają do koszyków sklepów internetowych to odzież, książki i elektronika. Jednak najbardziej istotną informacją dla zagranicznych przedsiębiorców jest fakt, że według danych z 2021 roku aż 27% Brytyjczyków dokonało zakupów w e-sklepach innych niż rodzime. Można więc wysnuć wniosek, że nastawienie Brytyjczyków do zakupów w zagranicznych sklepach online jest pozytywne.

Charakterystyka brytyjskich klientów

Preferencje Brytyjczyków w kwestii dostaw nie różnią się znacznie od preferencji klientów z innych krajów Europy. Wśród mieszkańców UK największą popularnością cieszą się zakupy z dostawą do domu. Na tę opcję przesyłki decyduje się aż 91% badanych. Kolejne miejsce zajmuje odbiór zamówienia w sklepie stacjonarnym oraz, przede wszystkim ze względu na niższe koszty przesyłki, odbiór we wskazanym punkcie.

Najczęściej wybieraną formą płatności jest karta płatnicza. Aż 49% Brytyjczyków płaci za jej pośrednictwem za zakupy online. Niewiele mniej, bo 40% realizuje płatność przy użyciu PayPal i podobnych usług. Zaletą obu rozwiązań jest stosunkowa szybkość realizacji transakcji.

Planując rozpoczęcie sprzedaży online na rynek brytyjski powinieneś również skupić się na dostosowaniu Twojego sklepu internetowego do wymagań urządzeń mobilnych. Według statystyk, coraz większa liczba Brytyjczyków dokonuje zakupów właśnie za ich pośrednictwem. Dlatego upewnij się, czy Twoja strona odpowiednio wyświetla się na telefonie lub tablecie.

Jak sprzedawać na eBayu?

W ostatnim czasie jeden z największych portali aukcyjnych na świecie uruchomił nową stronę główną w języku polskim i dostosował wymagania serwisu do polskich użytkowników. To posunięcie pokazuje, że eBay chce konkurować z Allegro i stwarza realne zagrożenie dla polskiego portalu (chociażby ze względu na możliwości swobodnej sprzedaży za granicę). Warto to wykorzystać i rozpocząć sprzedaż w UK od wystawiania produktów za pośrednictwem eBay.

W zakresie dokonywania sprzedaży na rzecz zagranicznych klientów eBay ma dość szczegółowe wytyczne. Warto żebyś się z nimi zapoznał zanim przystąpisz do wystawiania swoich produktów. Na początku musisz przejść pozytywnie przez proces weryfikacyjny. Weryfikacja może być przeprowadzona telefonicznie, listownie lub za pośrednictwem danych z karty kredytowej. Kolejnym krokiem jest podpięcie konta PayPal (jeżeli go nie masz, musisz je utworzyć) pod swoje konto eBay. Następnie (przynajmniej od strony technicznej) możesz już rozpocząć sprzedaż.

Zasady dotyczące sprzedaży przez eBay do UK

Jak wspomnieliśmy wyżej, aby z powodzeniem rozpocząć sprzedaż do UK za pośrednictwem portalu, musisz zapoznać się ze szczegółowymi zasadami, które dotyczą zagranicznych sprzedawców. Przede wszystkim powinieneś dowiedzieć się jakich produktów nie możesz sprzedawać na eBay, ponieważ są zakazane w danym kraju. Listę przedmiotów, których nie możesz wystawiać na aukcjach dedykowanych użytkownikom z Wielkiej Brytanii znajdziesz pod tym linkiem.

Aby w pełni legalnie i świadomie sprzedawać swoje produkty użytkownikom z zagranicy, powinieneś także zapoznać się z globalnymi standardami obsługi klienta, udostępnianymi przez eBay. Kluczową kwestią jest obowiązek wystawiania każdorazowo faktur na rzecz zagranicznego klienta. Przy czym nie ma znaczenia czy klient jest osobą fizyczną, czy też firmą. Faktura powinna być wystawiona w walucie, w której została zawarta umowa. Przykładowo, jeżeli cena produktu na Twojej aukcji była podana w funtach, fakturę należy wystawić w funtach.

Rozliczenia zagranicznej sprzedaży

Kolejną istotną kwestią, na którą musisz zwrócić uwagę zanim przystąpisz do sprzedaży za pośrednictwem eBay bądź własnego e-sklepu, jest sposób rozliczania VAT od transakcji. W związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zmianie uległ sposób rozliczenia podatku VAT od sprzedaży przez platformy sprzedażowe (ebay).

Kiedy masz obowiązek rejestracji do VAT UK, dowiesz się z artykułu: Rejestracja do VAT w UK dla e-commerce – kiedy to konieczne? 

Sposób rozliczania podatku VAT od sprzedaży przez ebay znajdziesz w innym naszym artykule: VAT UK dla podmiotów zagranicznych 

Jeżeli jesteś zainteresowany rozpoczęciem sprzedaży na rynek brytyjski jako osoba fizyczna bądź spółka LTD lub masz jakiekolwiek pytania związane z treścią artykułu, napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację z jednym z naszych doradców.

4.2/5 - (26 votes)

Śledzimy publikowane zmiany i wytyczne, co pozwala świadczyć usługi wysokiej jakości. Nasza oferta jest stale rozszerzana, tak by była dopasowana do zmieniających się wymogów. Przeprowadzimy Cię przez procesy, konieczne aby współpraca z brytyjskimi podmiotami przebiegała zgodnie z prawem.

Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Zadzwoń
PL: 12 210 08 78 (pon-pt 9-18)
GB: +44 1613 543 740 (pon-pt 9-18)

Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy

Znajdź nas pod adresem
Office 46B, 182-184 High Street North, Londyn E6 2JA

Sprawdź opinie w google