add_filter( 'wpforms_frontend_missing_assets_error_js_disable', '__return_true');

Komentarz do artykułu opublikowanego na wp.pl

Jakiś czas temu bardzo dużą popularność zyskał artykuł, mający na celu w dużej mierze zastraszenie polskich przedsiębiorców. Pojawiła się również nieco łagodząca sprawę odpowiedź jednej z kancelarii adwokackich, obsługujących na co dzień międzynarodowe przedsiębiorstwa. Kolej również na komentarz od zespołu SOVA Accounting. W artykule prześledzimy punkt po punkcie tekst, który wzbudził tyle kontrowersji. Podczas czytania niniejszego tekstu, należy mieć na uwadze, że jest to komentarz do artykułu pochodzącego z dnia 06.11.2017. Nasz komentarz odnosi się więc do aktualnych na tamten czas danych.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty. Chciałbyś poruszyć ten lub inny temat z jednym z naszych ekspertów? Umów się na bezpłatną konsultację lub napisz do nas!

„Przed ZUSem i podatkami uciekli do Wielkiej Brytanii. Fiskus zabrał się za bieda-przedsiębiorców”

Tytuł spełnił swoje zadanie, gdyż przyciągnął masę czytelników. Nie chcielibyśmy jednak sprowadzać ludzi, którzy wybrali dostępne i optymalne dla nich rozwiązanie do statusu bieda-przedsiębiorców. Zastanawia nas jedynie, kogo dokładnie miał na myśli redaktor? Mikroprzedsiębiorców?

Należy tutaj przytoczyć jedną z niekorzystnych statystyk, której trend się utrzymuje – około 50% polskich nowo powstałych firm niestety nie świętuje swoich trzecich urodzin. Jedną z najczęściej wymienianych przyczyn upadku małych firm są źle dostosowane stawki ZUS. Warto dodać, że w Polsce działa 1,84 mln przedsiębiorstw aktywnych, z czego aż 96% to mikroprzedsiębiorstwa.

„Właśnie trwa obława na polskich przedsiębiorców, którzy dla niskich składek ZUS i zdecydowali się zarejestrować firmę w Wielkiej Brytanii. Ten kraj to najbliższy raj podatkowy dla małych firm z Polski. Wystarczyło zarejestrować własną spółkę w Londynie by mieć nawet 40 tys. złotych nieopodatkowanego dochodu.”

Pierwsze niedopowiedzenie jakie nasuwa się czytając wstęp to: „niskich składek ZUS i…” czego? Artykuł był prawdopodobnie napisany na tyle szybko, że nie zdążył przejść korekty dziennikarskiej. Co do treści i kontekstu, nie mamy tutaj konkretów – gdzie dokładnie trwają postępowania administracyjne, skierowane przeciwko przedsiębiorcom? Ile osób bierze w nich udział? Jakie rodzaje działalności prowadzili, posiadając zarejestrowaną spółkę w Wielkiej Brytanii? Na naszym blogu znajdziesz opis branż, które mogą korzystać z takiej formy prowadzenia działalności, a którym nie jest to wskazane.

Co do wysokości kwoty wolnej od podatku, możemy się zgodzić. Polska kwota wolna od podatku jest prawie 19 razy niższa w porównaniu z Wielką Brytanią. Nie zalecamy idei rejestrowania spółki w UK wyłącznie ze względu na korzyści finansowe. W naszym rozumieniu spółka LTD daje możliwość międzynarodowej rozpoznawalności i zawierania współpracy z zagranicznymi podmiotami, które nierzadko mają problem ze skojarzeniem polskiej spółki z o.o. Poza tym tamtejszy system jest dużo bardziej przyjaźnie nastawiony do przedsiębiorcy.

„Polscy przedsiębiorcy uciekali przed podatkami do Wielkiej Brytanii. Zaczęła się akcja wyłapywania kombinatorów. Patent był prosty i powielany przez tysiące osób. Był, bo doradca podatkowy Przemysław Antas właśnie ujawnił, że uszczelnienie systemu podatkowego dosięga nawet tych drobnych przedsiębiorców. Fiskus wzywa przedsiębiorców na rozmowę i chce wyjaśnień. Tym, którzy polegną w krzyżowym ogniu pytań urzędników grozi wymierzenie podatku według polskich stawek, odsetki i kary.”

Kolejny akapit pozbawiony konkretów i kontekstu sytuacji. Kiedy zaczęła się szumnie nazwana akcja wyłapywania mikroprzedsiębiorców? Fiskus wzywa na rozmowę i chce wyjaśnień – instytucja zajmująca się tym na co dzień ma do tego pełne prawo. Może to być wezwanie w wyniku kontroli krzyżowej, lecz potencjalnych powodów można tutaj znaleźć dziesiątki i żaden z nich nie będzie wskazywał na “nagonkę na bieda-przedsiębiorców”.

Spółka LTD może mieć zakład w Polsce i faktycznie być zobowiązana do odprowadzania tutaj podatków (zdarzyło się już wezwanie, gdzie przedsiębiorca pod spółką LTD sprzedawał rowery w stacjonarnym sklepie w Polsce, co oczywiście wymaga rejestracji oddziału i rozliczeń VAT). Szerzej o tym, kiedy wymagana jest rejestracja LTD do VAT-u w Polsce pisaliśmy w tym artykule.

„Założenie spółki Ltd (odpowiednik polskiej z o.o.) w Wielkiej Brytanii było postrzegane jako łatwy i tani sposób na uniknięcie podatku dochodowego i ZUS w Polsce. Popularność tego typu rozwiązania polegała na tym, że w Wielkiej Brytanii obowiązuje znacznie wyższa kwota wolna od osobistego podatku dochodowego oraz od składek na ubezpieczenie społeczne. – Zasadniczo zarobki do kwoty 8 164 funtów rocznie są tam zwolnione z ZUS i PIT. Jest to znacznie więcej niż kwota wolna od PIT w Polsce, nie licząc zryczałtowanego ZUS, który musi płacić polski przedsiębiorca bez względu na uzyskiwane dochody – opowiada Przemysław Antas, ekspert podatkowy.”

Akapit powtarzający tezę dotyczącą kwoty wolnej od podatku. To prawda i jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat progów podatkowych, którym podlegają dochody wypłacane z brytyjskiej spółki LTD, zapraszamy do przeczytania artykułu opisującego szerzej składki obowiązujące w Wielkiej Brytanii.

„Na tym patencie wyrosło mnóstwo internetowych serwisów pomagających w założeniu firmy w Wielkiej Brytanii. W zamian za niewielki abonament (np. 100 funtów rocznie) oferowały uwolnienie od naszego ZUSu i podatków. Oczywiście tylko na niby, bo przedsiębiorca nadal prowadził biznes w Polsce. Wszelkie przepływy pieniężne odbywały się przez rachunek spółki założony w naszym banku. Spółka osiągała dochody, a dyrektor wypłacał sobie z nich wynagrodzenie, które było raportowane brytyjskiemu fiskusowi jako nieprzekraczające (w całości lub części) kwoty wolnej od podatku w tym kraju. Można dyskutować czy korzystający z patentu “na Brytyjczyka” byli bezwzględnymi cwaniakami czy też “bieda-przedsiębiorcami”, których życie zmusiło do kombinowania.”

Ów patent, nazwalibyśmy korzystnym rozwiązaniem na mocy Konwencji o Unikaniu Podwójnego Opodatkowania, podpisanej z Wielką Brytanią w 2006 roku, dla branż spełniających konkretne warunki. Autor tekstu odwołuje się do “uwolnienia od polskich składek ZUS”, których nie zawsze można uniknąć prowadząc spółkę LTD, o czym możesz przeczytać w tym artykule.

Jak w każdej branży, pośród firm pomagających w rejestracji działalności za granicą można znaleźć specjalistów i ludzi ich imitujących, którzy faktycznie próbują oferować optymalizację ZUS, przed którymi ostrzegaliśmy już jakiś czas temu.

„- Oczywiście trudno nie odmówić racji urzędnikom, którzy postrzegają wyżej opisane przepuszczanie dochodów przez brytyjskie spółki jako formę uchylania się od opodatkowania. Warto pamiętać, że mówimy o osobach osiągających relatywnie niewielkie dochody, które wydają zarobione przez siebie pieniądze głównie w Polsce – komentuje Przemysław Antas. Dodaje, że samo założenie spółki w Wielkiej Brytanii nie narusza oczywiście prawa, ale uchylanie się od podatku, który zgodnie z przepisami, należy się jednak polskiemu fiskusowi, już tak. Zjawisko przybrało na tyle masową skalę, że urzędnicy fiskusa zaczęli się interesować rosnącą liczbą brytyjskich przedsiębiorców. Wtedy też okazało się jak krótkie nogi ma to kłamstwo. Wystarczyło sprawdzić dane z transakcji na koncie, a okazało się, że niejeden “dyrektor z Londynu” nie wypłacił nawet 5 funtów z tamtejszego bankomatu. Nie zatrudnia księgowej, nie wynajmuje biura, nie jeździ metrem, ani też nie posiada samochodu z kierownicą po prawej stronie.”

Idąc za słowem ekspertów firmy doradczej Deloitte oraz doktora Błażeja Kuźniackiego, badacza międzynarodowych aspektów podatkowych, uznaje się, że czynność podatnika, która miała inne istotne cele niż korzyść podatkowa, nie jest unikaniem opodatkowania.

Opisywaliśmy już 7 powodów, dla których warto założyć firmę w Anglii. Nic dziwnego, że liczba rejestrowanych przez Polaków spółek LTD jest duża – w ciągu 31 dni poprzedzających publikację tego artykułu, Polacy założyli aż 998 spółek LTD w Wielkiej Brytanii!

Zdecydowaną zaletą założenia firmy w UK jest przejrzystość tamtejszego systemu podatkowego i prostota prowadzenia biznesu. W Polsce natomiast mamy do czynienia z nadmierną formalizacją i niedostosowaniem stawek podatkowych – według raportu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii ponad 35% mikroprzedsiębiorców jako główną barierę rozwoju przedsiębiorczości wymienia „Wysokość podatków i opłat przewidzianych prawem”. Z kolei najczęstszą przyczyną decyzji o zamknięciu własnej działalności gospodarczej jest przejście z małego ZUS-u na duży ZUS po 24 miesiącach działania firmy.

„W czerwcu tego roku Ministerstwo Finansów opublikowało ostrzeżenie na ten temat. Przekonując że wbrew zapewnieniom niektórych „doradców” samo założenie spółki w UK nie oznacza automatycznie, że będziemy płacili tylko podatki obowiązujące w Wielkiej Brytanii. Jak oparzony wrzątkiem z obsługi zagranicznych kont wycofał się jeden z wiodących polskich banków. Następnie część firm oferujących usługi zwinęło interes. Na lodzie pozostali jedynie “bieda-przedsiębiorcy”.”

Zgadza się, jednakże treść ostrzeżenia nie pociągnęła do tej pory działań urzędów ani zmian w polskim czy międzynarodowym prawie. Artykuł Pana Tomasza przedstawia po prostu w negatywnym świetle możliwość prowadzenia spółki i zupełnie nie odnosi się do rzeczywistości. Prawda jest taka, że póki co działania urzędów się nie zmieniły, międzynarodowe akty prawne pozostają takie same i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić.

Masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego artykułu lub zastanawiasz się nad tym, czy możesz przenieść swój biznes do Wielkiej Brytanii? Napisz do nas lub umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem i dowiedz się jak jest naprawdę.

4.6/5 - (28 votes)
Zniesienie limitu składek ZUS – konsekwencje, rozwiązania

Zniesienie limitu składek ZUS – konsekwencje, rozwiązania

W dzisiejszym artykule przeanalizujemy potencjalne konsekwencje gospodarcze wynikające z ostatnio uchwalonej przez polski Sejm ustawy dotyczącej zniesienia górnego limitu składek...
Read More
Skąd tyle polskich firm w Anglii?

Skąd tyle polskich firm w Anglii?

"Na szczególną uwagę zasługuje rynek brytyjski, który cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców naszego kraju, czego dowodzą dane opublikowane przez...
Read More
Kto może założyć firmę w Anglii?

Kto może założyć firmę w Anglii?

Kim są i skąd pochodzą dyrektorzy brytyjskich spółek LTD? Kto może założyć firmę w Anglii?
Read More
Koszty delegacji pracownika lub dyrektora spółki LTD

Koszty delegacji pracownika lub dyrektora spółki LTD

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale koszty delegacji dyrektora bądź pracownika spółki LTD mogą zostać pokryte przez firmę.
Read More
Jak założyć spółkę LTD bez wyjazdu do UK?

Jak założyć spółkę LTD bez wyjazdu do UK?

Czy da się zarejestrować firmę w Anglii bez wyjazdu do Wielkiej Brytanii? Okazuje się, że tak i z tego artykułu...
Read More
Corporation Tax w 2023 roku – zmiany

Corporation Tax w 2023 roku – zmiany

Wraz z początkiem kwietnia zmieniła się główna stawka podatku Corporation Tax. Nie obowiązuje już niezależna od dochodów stawka liniowa wynosząca...
Read More
Inland Border Facility – Punkt Odprawy Śródlądowej

Inland Border Facility – Punkt Odprawy Śródlądowej

Niniejszy artykuł został poświęcony tematowi Inland Border Facility. Dowiesz się z niego kiedy trzeba stawić się w Inland Border Facility,...
Read More
Przepisy celne w UK

Przepisy celne w UK

Choć oficjalnie UK opuściła UE 01.01.2021 r., to zmiany w dotychczasowych zasadach regulujących wymianę handlową zachodziły i zachodzą etapami, stąd...
Read More
Dowód pochodzenia

Dowód pochodzenia

Dowód pochodzenia jest niezbędny do prawidłowego rozpoznania stawki cła właściwej dla przewożonego towaru. Istotnym czynnikiem wpływającym na tę stawkę jest...
Read More
Pochodzenie towarów

Pochodzenie towarów

Na potrzeby nakładania ceł importowych stosowane jest m.in. kryterium kraju pochodzenia sprowadzanego towaru. Kraj, z którego towary są pierwotnie wywożone,...
Read More
Zwolnienie z cła

Zwolnienie z cła

Cło jest opłatą nakładaną na towary podczas ich importu lub eksportu dokonywanego przez granice celne państwa. Rząd wykorzystuje cło przede...
Read More
Kody towarowe

Kody towarowe

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską z końcem 2020 roku, dlatego obecnie przewóz towarów z i do UK obarczony jest obowiązkiem...
Read More
Cło Wielka Brytania

Cło Wielka Brytania

Unia Europejska, której jedną z reguł działania jest unia celna, gwarantowała swobodny przepływ towarów między krajami członkowskimi. To dlatego sprzedając...
Read More
MTD dla spółek zarejestrowanych do VAT UK

MTD dla spółek zarejestrowanych do VAT UK

Od kilku lat można zauważyć śmiałe działania brytyjskiego urzędu skarbowego podejmowane w kierunku osiągnięcia pełnej cyfryzacji administracji podatkowej. Jak podaje...
Read More
VAT a usługi związane z gruntem

VAT a usługi związane z gruntem

Dotychczas na naszym blogu poruszaliśmy obowiązki rejestracji i rozliczania VAT w Wielkiej Brytanii z perspektywy szeroko pojętego e-commerce, świadczenia usług...
Read More
Stawki VAT w Wielkiej Brytanii

Stawki VAT w Wielkiej Brytanii

Dla sprzedawców wchodzących na rynek brytyjski istotną kwestią jest ustalenie, ile wynosi podatek VAT od towarów i usług, które sprzedają....
Read More
VAT – podstawowe problemy Wielka Brytania

VAT – podstawowe problemy Wielka Brytania

Sprzedaż swoich usług czy towarów do Wielkiej Brytanii często wiąże się z koniecznością dokonania rejestracji firmy do VAT UK oraz...
Read More
Wielka Brytania – wszystko o podatku VAT

Wielka Brytania – wszystko o podatku VAT

Na naszym blogu kwestię rejestracji do VAT w Wielkiej Brytanii omawialiśmy wielokrotnie. Staraliśmy się przybliżyć jak najwięcej aspektów, które będą...
Read More
Księgowość Amazon – spółka z o.o. | JDG | LTD

Księgowość Amazon – spółka z o.o. | JDG | LTD

Amazon, to platforma sprzedażowa, której nikomu nie trzeba przedstawiać. W 2019 roku tuż przed pandemią, która w przypadku sektora e-commerce...
Read More
Spedycja Wielka Brytania – rozliczenie VAT

Spedycja Wielka Brytania – rozliczenie VAT

W naszym ostatnim artykule "Usługi transportowe do Wielkiej Brytanii – VAT 2021" poruszyliśmy zagadnienie świadczenia usług transportu towarowego w Wielkiej...
Read More
{"slide_show":3,"slide_scroll":1,"dots":"true","arrows":"true","autoplay":"true","autoplay_interval":3000,"speed":600,"loop":"true","design":"design-1"}

Śledzimy publikowane zmiany i wytyczne, co pozwala świadczyć usługi wysokiej jakości. Nasza oferta jest stale rozszerzana, tak by była dopasowana do zmieniających się wymogów. Przeprowadzimy Cię przez procesy, konieczne aby współpraca z brytyjskimi podmiotami przebiegała zgodnie z prawem.

Napisz do nas aby dowiedzieć się więcej

Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe
Pole obowiązkowe

Zadzwoń
PL: 12 210 08 78 (pon-pt 9-18)
GB: +44 1613 543 740 (pon-pt 9-18)

Wyślij E-mail
Formularz kontaktowy

Znajdź nas pod adresem
Office 46B, 182-184 High Street North, Londyn E6 2JA

Sprawdź opinie w google

Polityka Prywatności i Plików Cookies Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając z tej strony akceptujesz używanie cookies, zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki internetowej.
Zgoda